fbpx

Relikviář nebo ferrata?

Pokud jste se už byli na zámku v Bečově nad Teplou podívat na unikátní a nedocenitelnou památku jako je relikviář svatého Maura.

 

O odhalení tajemství a místa nálezu relikviáře ve zdejší hradní kapli v roce 1985 se svým týmem zasloužil JUDr. František Maryška. K dispozici měl pár nejasných informací – sháňka ze zahraničí po nějaké velmi cenné středověké památce, co patřila kosmopolitnímu rodu sídlícímu v západních Čechách, a byla tu někde ukrytá .. (https://www.zamek-becov.cz/cs/becovske- poklady) či obdivovat zcela nově vystavovaný diamantový diadém rodu Beaufort-Spontin , případně i okouknout lahve se vzácným mokem, a nevíte pak, co s volným časem, vydejte se na ještě jedno velmi zajímavé místo ve městě.

 

Než k němu dojdete od zámku, můžete se také cestou zastavit vpravo před vstupní branou pro teplou lázeňskou oplatku do ruky nebo si osvěžit paměť a vzpomínky v Muzeu starých motocyklů či starých českých hraček. Ti otrlejší mohou ještě vyběhnout vlevo za kostelem sv. Jiří nahoru až na Šibeniční vrch a prohlédnout si dochované zbytky bývalého popraviště.

 

To zajímavé místo, se kterým vás chci seznámit navíc, je postupně obnovovaná botanická zahrada s historickými kořeny i „kořeny“ doslovně.

 

Vydáte se k ní směrem k řece v ulici Tovární, před vrátnicí a vchodem do zahrady můžete i zaparkovat za levný peníz a zaplatit ve vrátnici Elektro v. d. vstupné asi 50,-Kč. Projdete kolem plotu továrny až do areálu botanické zahrady, která vás uvítá veselou dřevěnou bránou.

 

Skupina nadšenců začala před několika málo lety obnovovat zarostlou a téměř zaniklou původní botanickou zahradu založenou ve 20. letech minulého století. Tato zahrada vznikala za spolupráce vévody Jindřicha Beaufort-Spontin (majitel hradu, zámku a panství), hraběte Arnošta Silva Taroucy (zakladatel Průhonického parku) a zahradníka Jana Koditky a dosáhla rozlohy 9 ha. Bohužel, po roce 1945 byla opuštěna, část se dokonce stala továrním areálem. Přitom to byla jedna z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách vůbec.

 

Nyní tam najdete ráj pro potěchu oka a mysli, k tomu relaxační zóny v různých zákoutích,  proutěná lehátka k dispozici nejen na břehu rybníka, možnost zdarma zapůjčení lodiček a doplout si na ostrůvek, kde si můžete nerušeně číst nebo jen tak bloumat duchem, s dětmi si zahrát na louce nebo si vyzkoušet své fyzické schopnosti na bioferratě.

 

http://www.becovskabotanicka.cz/

 

„Bioferrata – první skalní stezka v České republice, kde si můžete vyplavit adrenalin z těla, ale také se něco dozvědět o vegetaci skalních štěrbin. Pro toto sportovní vyžití vám zapůjčíme (na zálohu) horolezecké vybavení. Pro výstup si můžete zvolit různě náročné trasy (je zde vhodná i pro děti). Každopádně je ze skalních výstupů nevšední pohled na botanickou zahradu a celkově to jistě bude pro vás nezapomenutelný zážitek. Přijďte to vyzkoušet!

 

http://ferraty.unas.cz/ferraty_cesko.htm – pro nadšence lezení

 

Na závěr lze doporučit číslo 06/2015 časopisu Turista o ferratách v Čechách – foto, mapky s popisem obtížnosti.

 

Tak vzhůru dolů a s hlavně dobrým jištěním!

 

Autor: Drahuše Ouzká

 

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.