fbpx

Vánoce po cestovatelsku

Takový turista, cestovatel či poutník po vlasti české si stvoří Vánoce po svém způsobu. Nejprve promyslí a sežene dárky – zamíří do Darkovic – Darkoviček na Areál československého opevnění – takový bunkr také není k zahození, za zdravím kousek vedle v Karviné do Lázní Darkov – poukaz na léčení pohybového ústrojí v jodobromových pramenech postaví na nohy každého.

A kam asi tak pro stromeček – rodina si žádá borovicí nebo borovičku dle velikosti pokoje a výšky stropu – rozhledna U borovice u Roprachtic umožní k tomu výhled do krkonošské krajiny, nebo tedy na jih do Borovan u říčky Stropnice – tady to borovicemi voní kolem dokola. Komu se nelíbí borovice, tak může za sosnou do Sosnové u České Lípy a dušička bude mít klid.  Jinde je zvyk zdobit stříbrnou jedli – takže do Jedlí u Olomouce nebo do Jedlové u Svitavy, lze i do Jiřetína pod Jedlovou, ale to se v zimě hůře šlape do kopce zdejší nádhernou křížovou cestou. Tradice velí smrk nebo smrček – tady už je výběr větší – například Smrk v Jizerských horách, v Jeseníkách nebo Moravskoslezských Beskydech, za malým symbolickým stromkem do Smrčku u Chrudimi. Když se nezavděčí nikomu, tak je pošle do Stromkovic u Jablonce nad Jizerou, ať si každý vybere sám, a jednu starost má z krku. Na stromek patří výzdoba – takže pro skleněné vánoční ozdoby do Zdobína u Trutnova nebo do Skleného na krásnou Vysočinu, pro klasické dřevěné do Dřevíkova. Vrcholek stromku zakončí zlatá (ze Zlaté) nebo stříbrná (ze Stříbra) hvězda z Hvězdy i s procházkou po oboře nebo Kovářovou roklí z té Hvězdy druhé.

A co vánoční cukroví? Napečeno určitě už mají na Cukráku, v Rohli na Šumpersku – vanilkové rohlíčky, medvědí pracny či pracky v Prackovicích nad Labem, vánočky možná ve Vaňově, medové perníčky v Medovém Újezdě u Rokycan, skořicové hvězdičky mají ve Skořici nedaleko Padrťských rybníků, punčové špičky ve Špičkách, anýzová kolečka v Kolči.

Pro atmosféru vonný františek se najde určitě ve Františkově nad Ploučnicí pod hradem Ostrým nebo přímo ve Františkových Lázních – František tam letos očekává zimu krásně opleten kulichem s bambulí a šálou kolem krku od vděčné pacientky.

Na štědrovečerní večeři si zajede pro kapra do jihočeského Kaprouna, a zároveň pozdraví sochu pozadí Járy Cimrmana, nebo pro štiku do Štikovské rokle u Nové Paky, nabere si bramborový salát v Salárně (ale asi moc nepochodí – je to jen technická památka – mostní pilíře dálniční stavby). Kdo má dietu, spokojí se s brambory z Brambor u Kutné Hory. Takže může být i staročeský kuba – na Kubově Huti určitě dělají výborného ze šumavských hub.

Pak už jen zbývá usadit se do Pohodlí (u Litomyšle nebo v Pošumaví) v Křeslíku (na samotě u Stálek) a koukat se na Pohádku (zaniklá samota na Šumavě) o Popelákovi (na Hřebečsku). Po pohádce se stačí přesunout do Hajan a pod Peřimovem snít sladké sny

Tak šťastné a veselé nejen ve Veselí …

Autor: Drahuše Ouzká

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.