fbpx

Bodamské jezero: Našli jsme zajímavosti, které nesmíte minout

Druhé největší jezero Alp je dost velké na to, abyste u něj strávili klidně týden. Bodamské jezero je dlouhé 63 kilometrů a až 14 kilometrů široké. Leží na rozmezí hned několika států. Největší část jezera patří Německu, poté Švýcarsku a nejmenší kus Rakousku.

Bodamské jezero – Lindau patří mezi zajímavosti (Švýcarsko)


V nejhlubších místech dosahuje hloubka Bodamského jezera hodnoty 254 metrů. Jezero je ledovcového původu. Skrze jezero protéká řeka Rýn, a tak slouží jezero jako přirozený regulátor odtoku. Mimo řeky Rýn zásobuje jezero dalších 236 menších přítoků. Na jezeře se nachází tři ostrovy. Těmi jsou Mainau, Reichenau a Lindau.

Bodamské jezero – plachetnice na jezeře

Jezero zabírá rozlohu 536 km². Na tak velké ploše mohou již vznikat vlny. Vliv to ale má i na samotné klima. Zimy jsou zde totiž mírné a léto zase příjemné. To je typické právě pro přímořské oblasti. Na jihovýchodě jezera u města Bregenz prší dvakrát tolik než na opačné straně. Tam se totiž hory nacházejí mnohem blíže jezeru.

Bodamské jezero – lávka na ostrov (Německo)

Na jezeře je možné podniknout pouť na výletní lodi. Okolo jezera se nachází nemálo míst, které stojí za návštěvu. Ty se dají procestovat nejen autobusem, ale Bodamské jezero je i vyhledávaným cílem cyklistů.

Bodamské jezero – historické osídlení

Cyklostezka kolem Bodamského jezera

Kolem Bodamského jezera je bohatá síť cyklostezek. Ty spojují největší zajímavosti a atraktivní místa u jezera. Pěknou přírodu rychle vystřídají památky kulturního rázu a těch je zde požehnaně. Malebná jsou samotná městečka plná hezkých domů a samozřejmě i kaváren nebo restaurací. Kolem celého jezera také vede cyklistický okruh. Cyklostezka kolem Bodamského jezera je dlouhá 260 kilometrů, ale my podle možností a počtu dnů vybíráme ty nejatraktivnější úseky. Zpravidla se jede po pěkném asfaltu a takřka po rovině, takže je vhodná snad pro všechny.

Bodamské jezero – cyklostezky (Německo)

Zajímavosti Bodamského jezera

Kostnice

Pro Čechy obzvlášť neblaze proslulé německé město, neboť právě zde proběhl soud s Janem Husem. Původně keltské a později římské město se nakonec stalo svědkem koncilu řešícího papežské schizma. Dost ale historie. V centru naleznete hezké historické centrum plné hrázděných i kamenných domů, kterému vévodí gotická katedrála.

Bodamské jezero – Kostnice (Německo)

Rýnský vodopád

Pár kilometrů po proudy řeky Rýn se nacházejí největší vodopády Evropy. Rýnské vodopády jsou 150 metrů široké a jejich výška je 23 metrů. U vodopádů je vyhlídková plošina  a pokud byste toužili po adrenalinu, můžete se k vodopádům přiblížit i na vyhlídkové lodi balancující po silném proudu Středního Rýna.

Bodamské jezero – Rýnské vodopády (Německo)

Schaffhausen

Nedaleko Rýnského vodopádu se nachází oblíbené město Schaffhausen. Oblíbené je pro své historické centrum plné malovaných domů s červenými dřevěnými okenicemi. Nad městem se tyčí stavba starého kamenného hradu, který je nejlépe vidět z odstupu přes řeku Rýn.

Bodamské jezero – Schaffhausen (Švýcarsko)

Friedrichshafen

Německé město na břehu Bodamského jezera proslavila výroba vzducholodí. Právě zde si hrabě Ferdinand von Zeppelin založil svou továrnu na dopravní prostředek. Město se stalo důležitým průmyslovým centrem i za druhé světové války. Mimo leteckého muzea a muzea vzducholodí ve městě najdete krásnou kolonádu podél nábřeží.

Bodamské jezero – Friedrichshafen (Německo)

Lindau

Kolem Bodamského jezera se nachází mnoho hezkých městeček, ale Lindau z nich vyniká. Centrum městečka se totiž nachází na ostrůvku. Výjimečnost městečka se nejlépe pozná z výšky. V půli ostrova se totiž nachází železniční nádraží. Na jednu stranu jsou hotely, na druhou zase křivolaké uličky a historické domy. Až fascinující, na jak malé ploše tohle všechno je.

Bodamské jezero – přístav ve městě Lindau (Německo)

Mainau

Doslova „květinový ostrov“ se nachází nedaleko Kostnice. Tento ostrov je vlastně takovou zahradou, ve které jsou k vidění pestrobarevné výtvory z živých rostlin. Na ostrově se nachází i skleník tropických rostlin i četné vodní kaskády. I ty jsou samozřejmě obrostlé barevnými květy.

Bodamské jezero – květinový ostrov Mainau (Německo)

Wollmatinger Ried

Málo známá a o to více zajímavá je oblast Wollmatinger Ried. Jedná se o rákosový močál, který je chráněnou oblastí a nejdůležitější přírodní rezervací u Bodamského jezera. Tato oblast je bohatá na chráněné druhy zastupující faunu i flóru.

Bodamské jezero – Untersee a Wollmatinger Ried (Německo)

Zámek Langenargen

Na břehu Bodamského jezera stojí zámeček Langenargen. Ten je zajímavý tím, že je postaven v maurském stylu. Další zámeček na břehu Bodamského jezera je jmenuje Arenenberg a přímo z břehu jezera se zvedá i hrad Gottlieben, na kterém byl Jan Hus vězněn.

Bodamské jezero – Zámek Langenargen (Německo)

Klášter Reichenau

Největší zajímavostí jednoho ostrova na Bodamském jezeře je stejnojmenný klášter Reichenau. Ten byl založen už roku 724 misijním biskupem Pirminem. Stal se kulturním centrem jižního Německa, které fungovalo až do roku 1803. Vzhledem ke stáří i významu kláštera není překvapivé, že byl zařazen na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Bodamské jezero – poloostrov s klášterem Reichenau (Německo)

5 2 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.