fbpx

Broumovsko: 8 tipů na výlet i zážitky

Adršpašské skály – skalní město

Na první pohled odlehlý, na druhý plný zajímavostí. To je oblast Broumovska, která je plná skalních měst. Nicméně i zde je možné najít zajímavá místa, která se hodí pro výlet za každé počasí. Ať jde o úchvatný barokní komplex, staré tradice či libůstky pro všechny hravé duše. Tady je výběr 8 tipů na cíle výletů po Broumovsku, které jsou vhodné pomalu pro každého.


Broumovský klášter

Ve středu města Broumov stojí nevšední komplex barokního kláštera, jehož historie se začala psát už ve 13. století. Benediktínskému klášteru vévodí kostel sv. Vojtěcha. Nejcennějším exponátem kláštera je kopie Turínského plátna, jedné z relikvií Ježíše Krista. Ve zdejší knihovně je uloženo asi 17 000 svazků knih. Mezi další zajímavostí impozantního komplexu patří rozsáhlé sklepení a krypta pod farním kostelem. Za prohlídku stojí mimo kláštera také přilehlá Klášterní zahrada.

Broumovský klášter

Adršpašské skalní město

Adršpašské skály patří mezi nejkrásnější skalní města i přírodní unikáty Česka. Při procházce skalami budete míjet desítky skalních útvarů různých tvarů i velikostí. Mnoho útvarů má svá jména, jako Čertův most, Krakonošův zub či Homole cukru. Mimo skalních věží a stěn narazíte také na vodopády či z fotografií známé jezero Pískovna. Projít se také můžete do nedalekého skalního města Teplické skály.

TIP: Skalní město u Adršpachu je nejlepší navštívit mimo letní sezónu během klidnějšího podzimu, jara či zimy.

Tradiční kovárna

Ve vesničce Šonov kousek za Broumovem stojí stará kovárna, ve které se vytvářejí výrobky tradičním způsobem a ručně. Tuto kovárnu můžete sami navštívit a co víc, sami si dokonce přívěšek či nůž vykovat.

TIP: Zážitek s vykováním vlastního výrobku a prohlídku kovárny si můžete objednat na vyhledávači zážitků a aktivit PravéZážitky.cz.

Historická kovárna u Broumova

Muzeum stavebnice Merkur

V Polici nad Metují se nachází muzeum věnované tradičním stavebnicím Merkur. Tyto stavebnice se totiž v Polici vyrábějí od roku 1925. Typické jsou tím, že základem je systém tvořený červenými kovovými plíšky spojovanými maticemi a šrouby. Ty nejzajímavější stavby a modely si budete moci v muzeu prohlédnout. Mezi stavby patří i modelová železnice. Děti si poté budou moci sami stavebnici vyzkoušet.

TIP: V sousedství muzea stavebnic se nachází také neméně zajímavé muzeum papírových modelů. V muzeu se nachází na 5 a půl tisíce modelů, a tak se rozhodně bude na co dívat.

Výšlap na vrchol Ostaš

Ostaš je zajímavá skalní hora, na kterou se můžete při návštěvě Broumovska vydat. Na stolové hoře se nachází vycházkový okruh s několika vyhlídkami. Nejvyšší bod hory se nachází v nadmořské výšce 700 metrů nad mořem. Hned pod vrcholem Ostaše můžete během putování přírodou narazit na skalní bludiště. Kousek pod vrcholem se nalézají četné skalní útvary Kočičích skal.

Broumovské stěny

Za krásnou a klidnou přírodou se vydejte do Broumovských stěn. V nich narazíte na nesčetné množství skalních útvarů, roklí a také vyhlídek, ze kterých se budete moci kochat zdejší krajinou. Oblast Broumovských stěn se táhne po skalnatém temeni v délce 12 kilometrů. Mezi nejoblíbenější místa patří Božanovský Špičák nebo oblast kolem oblíbené chaty Hvězda.

Broumovské stěny – tipy po Broumovsku

Birdwatching

Do oblasti Broumovska se můžete vydat i s ornitologem za pozorováním zdejšího ptactva. Ornitolog vás provede těmi nejvhodnějšími místy a poskytne speciální dalekohled se stativem, díky kterému budete mít co nejideálnější podmínky pro pozorování ptáků volně žijících v přírodě. V oblasti chráněné krajinné oblasti se nachází vyhlášená ptačí oblast, která pokrývá mimo jiného také Broumovské stěny.

TIP: Netradiční zážitek procházky s ornitologem můžete objednat přes portál na zážitky a aktivity PravéZážitky.cz.

Rozhledna na Žaltmanu

Na západním cípu Broumovska stojí hora Žaltman s rozhlednou. Z rozhledny budete mít výhledy na oblastí Broumovska, Trutnovska či Krkonoš. Nejvyšší bod hory Žaltman je ve výšce 740 metrů nad mořem a jde tak o nejvyšší bod Jestřebích hor. Kolem vrcholu se nachází několik bunkrů, neboli řopíků. Ty zde byly postaveny jako součást pohraničního opevnění.

TIP: Při návštěvě hory Žaltman se určitě stavte pro občerstvení na chatě Jestřebí bouda, která je kousek pod vrcholem.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.