fbpx

Dürnstein: hrad, klášter i krásné městečko v údolí Wachau

Dürnstein je jedno z nejkrásnějších městeček kouzelného údolí Wachau. Zrcadlí se v hladině řeky Dunaj, u které se nachází. Dominantou městečka je zdejší klášter a z vrchu na něj dohlíží hrad, ve kterém byl vězněn anglický král Richard Lví Srdce.

Klášter a hrad Dürnstein v údolí Wachau (Rakousko)


Městečko Dürnstein je malé městečko, které leží přímo u břehu Dunaje. Není tak divu, že zde neustále zastavují výletní lodě při své pouti údolím Wachau. Oblast je proslulá svým vinařstvím a tomu neuniknete ani v Dürnsteinu. Vináren je ve skromném centru městečka celkem dost a mimo nich zde potkáte už jen restaurace a obchůdky se suvenýry. Jinak centrum je poklidné, neboť auta do něj jen tak nesmí a ani by se tam nevešla. Mimo turistů zde tvoří ruch už jen turisté na kolech.

Městečko Dürnstein v údolí Wachau (Rakousko)

Klášter

Přímo z břehu Dunaje se zvedá areál bývalého kláštera. Ten se svou modře zbarvenou věží je největší dominantou městečka. První kaple zde byla postavena ve 14. století, ale samotný klášter byl založen roku 1410. Klášter byl v průběhu času rozšiřován a upravován do současného barokního vzhledu. Barokní úpravy byly zahájeny na počest výročí 300 let kláštera. Na konci 18. století nechal císař Josef II. klášter zrušit a vlastnictví bylo převedeno na klášter v nedalekém Herzogenburgu. Dnes můžete v klášterním areálu obdivovat barokní architekturu, výhled na Dunaj a také navštívit klášterní chrám nebo klášterní muzeum.

Městečko a hrad Dürnstein v údolí Wachau (Rakousko)

Hrad

Hrad Dürnstein se tyčí na vyvýšené skále nad městem. Z hradního komplexu jsou výhledy na samotný Dürnstein i část údolí Wachau. Hrad byl postaven ve 12. století a jeho hradby spojovaly hradní komplex se samotným městečkem. Na hradě byla vystavěna kaple zasvěcená Janu Evangelistovi a nad ní bylo zřízeno vnitřní hradní nádvoří s velkým sklepem. Hrad začal postupně pustnout v 17. století. Tehdy ho u konce třicetileté války dobili Švédové, kteří zničili hradní bránu. Po nich na hrad přišli Turci a ke konci tohoto století byla pevnost již neobyvatelná. Ke konci 19. století začali místo bojovníků hrad dobývat turisté s mnohem mírumilovnějším úmyslem.

Hrad Dürnstein v údolí Wachau (Rakousko)

Hrad proslavilo to, že zde byl uvězněn anglický král Richard Lví Srdce. Ten se přes zdejší kraj vracel z třetí křížové výpravy i se svou družinu v převleku za poutníky. Když se však zastavili v nedalekém hostinci, došlo k jejich vyzrazení. Podle legendy místní upoutalo jeho zdobené sedlo a dvorské chování, které na poutníka nevypadalo. Když navíc byl spatřen na králově ruce korunovační prsten, bylo jasné, že o poutníka nejde. Z uvěznění na hradě byl vykoupen za 150 000 marek ve stříbře. Ty posloužily na výstavbu Vídeňského Nového Města.

Výhled z hradu Dürnstein na městečko a Dunaj (Rakousko)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.