fbpx

Hooverova přehrada: nejznámější přehrada v USA

Hoover Dam je přehrada na řece Colorado, která byla ve své době největší přehradou na světě a byla zde nejvýkonnější vodní elektrárna. I když mnohá prvenství ztratila, stále se jedná o dílo úctyhodných rozměrů.

Hooverova přehrada v USA


Hráz přehrady dosahuje výšky 220 metrů a délky 379 metrů. Plocha hladiny Hoover Dam dosahuje do vzdálenosti 185 kilometrů od hráze. Celková plocha hladiny je tak 639 km². S plány na výstavbu tohoto technického zázraku se začalo v roce 1922. Jedním z členů komise pro výstavbu byl tehdejší ministr obchodu, pozdější prezident Spojených států a velký propagátor projektu, Herbert Hoover. Podle něj přehrada nese i své jméno.

Nejprve museli v Čertově kaňonu, ve kterém je přehrada umístěna, udělat tunely díky kterým mohli odvést vodu z řeky Colorado. Tunely byly čtyři a dosahovaly průměru přes 15 metrů a délky 4,9 kilometrů.

Dam on Colorado river in Arizona, Paige

Za stavbou ale především stála postava Franka Crowa. Se začátkem stavby se začalo roku roku 1931. Tehdy v zemi panovala ekonomická krize a ulice byli plné nezaměstnaných lidí. To se náramně hodilo stavitelům, neboť díky tomu získali mnoho lidí, kteří byli ochotní pracovat v takřka nelidských podmínkách za mizerný plat. Nedostali žádné ochranné pomůcky, a tak muselo dojít i k improvizaci. Například aby si chránili hlavy před padajícím kamením ze strmých skalnatých svahů údolí, namáčeli své baseballové čepice v asfaltu.

Během výstavby došlo i k povstání dělníků, ale po zastrašení tím, že na každého pracovníka čeká 12 nezaměstnaných lidí, došlo jen k nepatrnému zlepšení životních podmínek. Přehradní hráz je tak velká, že kdyby při tehdejších technologiích byla postavena v jednom kuse litého betonu, tuhla by 125 let. Začala se tak stavět z betonových bloků, které byly pospojovány pomocí betonových směsí. Jinak proces zpevňování betonu probíhá až do současnosti.

Hooverova přehrada: pověstné věže u hráze (USA)

Písek a další materiál byl dovážen od 400 kilometrů vzdáleného mořského pobřeží pomocí koňských povozů. Na stavbu hráze Hoover Dam bylo použito 3,5 milionů kubických metrů betonu. Ze svahů kaňonu řeky Colorado bylo odstraněno 8 milionů tun skály. Co se týče počtu dělníků, tak na stavbě se jich vystřídalo více jak 20 tisíc. Mnoho z nich se sem odstěhovalo s celou rodinou, která žila v přilehlé osadě Boulder City.

Díky vražednému tempu, který určoval Frank Crow, byla přehrada dokončena roku 1936. To bylo o dva roky dříve, než se plánovalo. Tehdejší náklady byly 49 milionů dolarů, což by odpovídalo po inflaci dnešní miliardě dolarů. Nesmíme ale zapomenout na to, že stavba přehrady si vyžádala přibližně stovku lidských životů.

Hráz Hooverovy přehrady a dálniční-most (USA)

Přehrada má obvyklé hlavní tři účely. Slouží jako ochrana před povodněmi na řece Colorado, ohromná zásobárna pitné vody a hlavně jako vodní elektrárna, která byla ve své době nejvýkonnější na planetě. Průběžně byla rozšiřována a dnes má zdejší přehrada 17 turbín.

Po hrázi Hooverovy přehrady vedla rušná silnice Route 93 spojující stát Nevada se sousední Arizonou. Hranice těchto dvou států vede mimochodem přímo přes hráz. Kousek od hráze byl postaven velký silniční most nad údolím řeky Colorado, který je součástí novější dálnice. Samotná vozovka na přehradní hrázi tak slouží jen návštěvníkům tohoto díla.

Hooverova přehrada: rozvodna elektrické energie (USA)

Hooverova přehrada nechala vzniknout dnešnímu Las Vegas. Stavba přehrady měla totiž velký dopad na 50 kilometrů vzdálenou osadu Las Vegas, která byla před stavbou přehrady naprosto bezvýznamnou. Avšak se zájmem americké společnosti o návštěvu kolosu Hoover Dam popadli v Las Vegas příležitost za pačesy a začali nabízet zázemí pro návštěvníky. Vznikaly zde tak hostince, motely a poté po legalizaci hazardu i pověstná kasina.

Nedaleké město Las Vegas (USA)

Zajímavé je, že během stavby mnoho lidí věřilo v to, že taková váha vody v přehradě bude působit na rotaci země. Dnes se zase věří, že kdyby najednou nastala Země bez lidí, mohla by elektrárna ještě desetiletí fungovat a zásobovat proudem osvětlení prázdných ulic v oblasti. Prý by mohla ze všech elektráren fungovat nejdéle bez zásahu člověka. Hooverova přehrada se stala vzorem pro výstavbu mnohých dalších přehrad kolosálních rozměrů.

Hooverova přehrada se stala jedním ze symbolů Spojených států amerických. Dostala se do mnoha kultovních filmů i počítačových her. Odehrávala se zde část filmu Transformers, podle kterého byla přehrada postavena aby ukrývala jednoho z Decepticonů. U přehrady se nachází návštěvnické centrum a je možné se také zúčastnit prohlídek některých částí útrob přehrady.

Hoover Dam na hranicích států Nevada a Kolorado (USA)

© 2020 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.


Užíváním webu souhlasíte se zpracováním údajů soubory cookies.