fbpx

Hrad Palanok: dominanta u ukrajinského Mukačeva

Na okraji města Mukačevo na vyvýšené skále se tyčí působivý hrad Palanok. Hrad sloužil jako vojenská pevnost, věznice a dnes je z něj oblíbený cíl výletů. Hrad tyčící se na 68 metrů vysoké skále nabízí výhledy do dalekého okolí i expozice a výstavy v hradních útrobách. Hrad patří mezi největší zajímavosti západu Ukrajiny.


Hrad vznikl ve 13. století, kdy ho nechal postavit uherský král Béla IV. Jeho účelem mělo být chránit zemi z východu proti tatarským nájezdům. Časem se zde vystřídalo mnoho vlastníků. Mezi ně patřil i sedmihradský kníže Jiří I. Rákoczi. V roce 1711 se dostal do rukou Habsburků po té, co se hrad stal centrem povstání právě proti tomuto rodu. Ti zde poté vytvořili vězení, kde často končili i političtí vězni.

Hrad Palanok – druhé nádvoří

Vězení zde zůstalo až do konce 19. století, kdy uherská vláda odkoupila hrad zpět v rámci oslav 1000 let od založení země. V meziválečném období, kdy oblast patřila Československu, hrad využívala československá armáda jako svou vojenskou kasárnu. Na čas hrad patřil maďarské armádě a také zde byla za doby Sovětského svazu i zemědělská škola. Nakonec se v 70. letech 20. století stal hrad muzeem a oblíbenou turistickou atrakcí.

Hrad Palanok – horní nádvoří

Samotný hrad je rozdělený na tři části, dolní, střední a horní hrad. Na hradě se nachází muzea, galerie a nejrůznější expozice. Protože si hrad trůní na vyvýšené skále nad Mukačevem, jsou z něj výhledy na město i na velkou část Zakarpatské Ukrajiny včetně údolí řeky Latoricy a na některé vrcholky Ukrajinských Karpat. Vstupné na hrad je pro Čechy velmi přijatelné, stojí v přepočtu asi 30 Kč.

Hrad Palanok – výhledy na Mukačevo

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.