fbpx

Kaprunské přehrady: do Vysokých Taur až k Mooserboden

Nad rekreačním městečkem Kaprun vysoko v horách Vysokých Taur je ukryta technická zajímavost mamutích rozměrů. Vodní nádrž Mooserboden sbírá vodu z tajících ledovců i srážek po nejvyšších bodech Rakouska a přeměňuje ji v elektrickou energii. Je součástí Kaprunských vysokohorských přehrad.

Přehrada Mooserboden (Rakousko)


Na konci údolí Kapruner Tal je v horách ukrytá soustava vodních elektráren, přehradních nádrží, podzemních tunelů a dalších technických zajímavostí. Nejvýraznější jsou dvě velké nádrže. Níže umístěná přehrada Wasserfalboden a výše umístěná nádrž Mooserboden. Obě přehrady tam mají svou strategickou polohu. V okolí se totiž nachází ledovce včetně toho největšího v Rakousku, Pasterze. Navíc okolní vrcholky, které patří mezi nejvyšší v zemi, jsou bohaté na srážky. Proto zde přehrady shromažďují množství vody neskutečných rozměrů.

Kaprunské horské přehrady – Mooserboden (Rakousko)

Horní přehradní nádrž Mooserboden má dokonce dvě hráze rozdělené skalnatou horou. První hráz má délku koruny hráze 494 metrů a dosahuje výšky 107 metrů. Druhá hráz je vysoká 112 metrů a v koruně dlouhá 357 metrů. Když přehrada dosáhne obvyklé hladiny v nadmořské výšce 2036 metrů nad mořem, voda v ní má objem 88,6 milionů m3 vody.

Kaprunské horské přehrady (Rakousko)

Druhá přehrada Wasserfalboden je sice trochu skromnější, ale i tak dosahuje ohromujících rozměrů. Přehradní hráz je dokonce vyšší, dosahuje 120 metrů. Délka koruny této hráze je 357 metrů.

Přehrada Wasserfallboden (Rakousko)

Obě přehrady jsou napojeny na vodní elektrárnu Tauernkraftwerke Kaprun. S plány na výstavbu tohoto komplexu se začalo roku 1928. K největšímu pokroku na stavbě došlo ale až v rámci Marshallova plánu na obnovu poválečné Evropy. Hlavní část přehrady byla otevřena roku 1955. Takže až se budete procházet po hrázi přehrady Mooserboden, nezapomeňte na jeden fakt. Beton, po kterém chodíte, byl zalit už na začátku padesátých let.

Výtah u Kaprunských přehrad (Rakousko)

Tyto Kaprunské přehrady jde dobře možné poznat osobně. Lze vyrazit na horskou túru a vyšplhat do vysokohorského prostředí. Oblíbeným a taky mnohem méně náročným řešením je využití autobusu. Od konce údolí je možné místním autobusem vyjet až na hráz přehrady Mooserboden. Celá cesta má tři části. V polovině cesty autobusem totiž jeden úsek pojedete největším otevřeným výtahem v Evropě. Ten na délce 820 metrů překoná převýšení 431 metrů. Zbylé části, které jedete místním autobusem, zase kombinují úseky v tunelu a části, kdy budete mít kouzelné výhledy.

Mooserboden – autobus v tunelu (Rakousko)

Nahoře Kaprunských přehrad se poté můžete projít po přehradní hrázi, podívat se na vrcholek Höhenburg (2108 m) či navštívit expozici věnovanou vodní elektrárně. Můžete se zde občerstvit v turistické chatě, ale také můžete vyrazit na horskou túru do okolí přehrady a mezi vršky Vysokých Taur kolem nejvyšší hory Rakouska – Grossglockner.

Přehrada Mooserboden a vrchol Höhenburg – 2108 m (Rakousko)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ivo
Ivo
1 rok před

Prosím jak je dílo otevřeno během roku ?

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.