fbpx

Katedrála Kolín nad Rýnem: gotický skvost na řece Rýn

Nejvýraznější dominantou města Kolín nad Rýnem je katedrála svatého Petra, neboli Kolínský dóm. Bodejť by nebyla dominantou města, když po svém dostavění byla nejvyšší stavbou celého světa. I když toto prvenství kolínská katedrála ztratila už po 4 letech, dodnes je chloubou stojící nad řekou Rýn, na kterou se jezdí dívat zástupy turistů a poutníků. Vždyť kolínský arcibiskup díky schránce s údajnými ostatky svatých Tří králů z katedrály udělal významné poutní místo. Kolínská katedrála se také stala předobrazem katedrály svatého Víta v Praze.

Kolín nad Rýnem – katedrála


Ještě před katedrálou zde, kousek od břehu řeky Rýn, stával románský kostel. Ten však pro potřeby sídla arcibiskupa nebyl dostačující. Roku 1248 zde tak byl položen základní kámen nové katedrály, která byla inspirovaná slavnými gotickými předky z Francie. Na výstavbě kolínské katedrály se podílel podle všeho i Petr Parléř, který stojí za výstavbou pražského chrámu svatého Víta.

Nejprve stavba probíhala celkem rychle, ale časem začaly docházet peníze. V polovině 16. století se nakonec stavba zastavila úplně. Kolínská katedrála, která se stávala největší stavbou na sever od Alp, musela na své dostavění ještě několik staletí počkat. Až zase v 19. století byly v nedalekém městě Darmstadt a v Paříži objeveny původní plány na dostavbu chrámu. Protože 19. století bylo obdobím romantiků a obdivu středověkého umění, rozhodli se stavbu svatostánku dokončit.

Kolínska katedrála

Ke slavnostnímu dokončení katedrály svatého Petra došlo 15. října 1880. Této slávy se zúčastnil i sám císař Vilém I. Kdo by však čekal, že se slavnostní otevření katedrály v Kolíně zúčastnili i kolínský arcibiskup, musí být zklamán. Arcibiskup byl totiž v té době ve vyhnanství. V Německu té doby vládl „kulturní boj“ o moc mezi státem a církví. Pro císaře a stát mělo otevření dómu spíš politický a mocenský motiv nežli duchovní.

Během druhé světové války katedrála schytala několik bomb. I přesto, že sousední nádraží a další stavby byly srovnány se zemí, Kolínský dóm zůstal stát i nadále. Interiér byl otevřen až 11 let po skončení války, neboť u poškozené budovy muselo dojít k průzkumům i opravám. Dnes se ale katedrála pyšně zvedá nad vodami Rýna v těsném sousedství vlakového nádraží. Často tak bývají tyto dvě budovy vyobrazovány spolu nebo s železničním mostem přes řeku Rýn. Pro svůj význam byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Kolínska katedrála – interiér

Gotická katedrála je složená z pěti lodí. Se svými dvěma věžemi dosahuje výšky 157 metrů a délka stavby je 147 metrů. Interiér chrámu zabírá plochu takřka 8 000 metrů čtverečních. Uvnitř se nachází bohatě zdobený interiér se středověkými vitrážemi. Na jižní věži kolínské katedrály se nachází vyhlídková plošina, kam vede právě 509 schodů. Mnoho z vybavení katedrály pochází už z 10. století, jako například Gerův kříž či sochy na sloupech.

Jednou z největších zajímavostí je relikviář Tří králů. V něm jsou ukryté domnělé ostatky Kašpara, Melichara a Baltazara. Tuto cennost nechal do Kolína nad Rýnem přivézt kolínský arcibiskup roku 1164, a to z italského Milána. Chtěl tak posílit význam Kolína jako poutního místa. Relikviář je 2,2 metrů dlouhý a nese na sobě pozlacené stříbro. Truhla je zdobena 74 postavami, 1000 drahokamy a 300 zdobnými rytinami.

Německo – katedrála v Kolíně nad Rýnem

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.