fbpx

Glendalough: irský klášter v údolí jezer

Klášter Glendalough je jeden z nejvýznamnějších irských raně křesťanských klášterů. Nachází se ve středu pohoří Wicklow v malebném údolí zakončeném jezerem. Sem se kdysi vydal žít poustevník svatý Kevin a díky jeho následovníkům zde mohl vzniknout významný klášter. Dnes patří Glendalough mezi významná poutní místa Irska.


První, kdo se zde usadil, byl v 6. století sv. Kevin. Byl kněz a poustevník, který se rozhodl zde žít sám, daleko od lidí a to i za těžkých podmínek. Lidí zde však začalo přibývat, a tak zde byl založen klášter. Už v 9. století zde stál rozsáhlý klášterní komplex. Bohatství kláštera si však všimli Vikingové a několikrát ho vyrabovali. Za koncem kláštera stojí anglické vojsko, které na sklonku 14. století klášter zničilo.

Glendalough: Kostelík svatého Kevina

Ještě zde kolem zbytků kláštera žila komunita a to do 16. století, kdy byly kláštery v Irsku zrušeny. Dodnes je však Glendalough významným poutním místem. Jeden z nejvýznamnějších raně křesťanských irských klášterů se stává cílem poutníků především během velikonočních svátků, kdy se zde shromažďují.

Jméno získal Glendalough z irského „Gleannn dá Loch“. To znamená v češtině údolí dvou jezer. Kousek od pozůstatků kláštera se nachází menší Dolní jezero (Lower Lake) a na konci údolí je větší Horní jezero (Upper Lake). Obě jezera jsou s klášterním komplexem propojená pohodlným vycházkovým okruhem. U většího Horního jezera se nachází i návštěvnické centrum s expozicí. Dále za Horním jezerem se nachází hornická vesnice, kde se kdysi těžila ruda olova a stříbro.

Glendalough: Horní jezero

Glendalough: Stezka mezi oběma jezery

To že byla část kláštera srovnaná se zemí neznamená, že by zde nebylo co obdivovat. Při vstupu se prochází přes vstupní bránu s dvěma žulovými oblouky. Je to jediná taková stavba dochovaná v Irsku. Tradiční válcová věž se stále tyčí do výšky 33 metrů a je nejvýraznější dominantou komplexu. Tyto věže sloužily jako zvonice, skladiště potravin i jako místo ukrytí v případě vojenského útoku.

Glendalough: Zřícenina románské katedrály

Na okraji komplexu se nachází celkem zachovalý kostelík svatého Kevina. Je to raně středověký kostelík z 11. století, kterému se z neznámého důvodu říká „kitchen“ (neboli kuchyně). Ve středu kláštera stojí zřícenina románské katedrály z 10. století a kousek od ní stojí celkem zachovalý keltský kříž svatého Kevina. Velkou část klášterního komplexu zabírá hřbitov, který se používá dodnes.

Glendalough: Hřbitov a válcová věž

Glendalough: Keltský kříž

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.