fbpx

Krimmelské vodopády v Rakousku: Tip z magazínu

Krimmelské vodopády, neboli Vodopády Krimmler, patří mezi nejkrásnější v Evropě. Jsou to nejvyšší vodopády Rakouska a patří mezi nejvyšší v Evropě. Je to kaskáda celkem tří vodopádů, která dosahuje celkové výšky 385 metrů.

Krimmelské vodopády – Vodopády Krimmler (Rakousko)


Podél vodopádů vede pohodlná cesta vhodná k nenáročné pěší turistice. I když je cesta dobře upravená, vzhledem k výšce kaskády vodopádu je výšlap poměrně prudký. Nikdo však není nucen chodit nahoru a většina návštěvníků to nad druhým stupněm u turistické chaty „otáčí“.

Vodopády protéká říčka Krimmler Ache, která odvádí vodu z ledovců v nejvyšším rakouském pohoří Vysoké Taury. Poté, co říčka zdolá tyto ohromné kaskády, se v obci Krimml vlévá do řeky Salzach. Ta protéká skrze celou spolkovou republiku Salcbursko a u hranic s Německem se vlévá do Innu.

Krimmelské vodopády – vodopády u Zell am See (Rakousko)

Množství vody, která proteče vodopády, se pochopitelně odvíjí od ročního období a podle dešťů. Po vícedenních deštích přeci jenom bude dosahovat jiného objemu, než obvykle. Rozdíly v průtoku nejsou malé. V únoru proteče klidně jen 500 m3 za hodinu. V červenci a srpnu vodopádem proteče obvykle 20 000 m3 za hodinu. Rekord naměřili dne 25. srpna 1987, kdy průtok dosáhl 600 000 m3 za hodinu.

Nejnižší stupeň dosahuje výšky 145 metrů. Abyste ho viděli, prakticky vůbec nemusíte stoupat. Dopadá totiž přímo do údolí k obci Krimml. Dobře je na něj vidět už od parkoviště a můžete se dostal až těsně pod něj. Mnoho lidí využívá vodopádu k léčení dýchacích cest a dalších onemocnění tím, že si v pláštěnkách sedají na místo dopadající vody. Mnoho návštěvníků vodopádů zase zkouší, jak moc tu vodní smršť ve vzduchu vydrží. Ale vodopády jsou dobře vidět i z bezpečné vzdálenosti.

Krimmelské vodopády – prostřední stupeň (Rakousko)

Druhý stupeň je nejnižší, má „pouze“ 100 metrů a již je lehce schovaný. Abyste ho dobře viděli, chce to něco vyšlápnout. Nad prostředním stupněm se nachází turistická chata, kde se můžete i občerstvit a odpočinout. U turistické chaty se na maličkou chvilku říčka Krimmler Ache zklidní a vytváří balvanité řečiště, kdy na těch největších balvanech si také můžete sednout a odpočinout.

Vodopády Krimmler – výhled z terasy nad nejvyšším vodopádem (Rakousko)

Třetí stupeň je úplně nejvyšší, dosahuje výšky 145 metrů. I když je cesta stále stejně pohodlná, většina lidí už se podél něj nevydá. A kdo se vydá, nelituje. Po výšlapu nad vodopád příjde odměna. Kouzelný výhled na údolí řeky Salzach a obec Krimml. Pokud se vám chce, můžete ještě pokračovat dále udolím Krimmler Achental, kde mimo stojících přežvykujících krav vás čeká pohodová a klidná turistika. Sem už opravdu moc turistů nedorazí v porovnání s živých ruchem dole.

Pod vodopády nechybí různé stánky se suvenýry i tím, co se prostě dá tady prodávat. Nechybí ani restaurace či stánky s občerstvením. V obci Krimml kousek od centrálního parkoviště se nachází interaktivní expozice WasserWelten věnovaná vodě a přírodě.

Krimmelské vodopády – říčka Krimmler Ache (Rakousko)

1 1 hlas
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.