fbpx

Lázně Széchenyi: termální lázně v centru Budapešti

Město Budapešť každý zná jako hlavní město Maďarska a kulturní centrum země. Budapešť je také i významným lázeňským městem. Termální lázně zde využívali už Římané a dnes je v Budapešti zhruba 30 termálních lázní. Podle nás těmi nejlepšími jsou Széchenyiho termální lázně, které jsou kousek od centra a drží si svůj secesní styl doby, kdy vznikly.

Budapešť lázně


Termální lázně Széchenyi se nacházejí v městském parku Városliget. Na jeho okraji se nachází známé náměstí Hrdinů a na konci parku začíná známá Andrássyho třída. Léčivá voda se zde přivádí z hloubky 1256 metrů a teplota vody dosahuje hladiny 76 °C. Ve vápníko-hořčíkovo-hydrokarbonátové vodě se nachází sodík, siřičitany, fluoridy či kyselina boritá. Voda prospěšně působí na onemocnění a záněty kloubů, žaludeční problémy, střevní poruchy, ledviny, chronické záněty dýchacích cest, při nedostatku vápníku v kostech či celkovou regeneraci těla i ducha.

Budapešť – lázně Széchenyi

Historie

V městském parku Városliget byly roku 1876 úspěšně provedeny vrty a našly se prameny s léčivou a teplou vodou. Nedlouho poté zde vznikly první jednoduché artézské lázně. Avšak tyto provizorní lázně nesplňovaly trendy tehdejší doby a muselo dojít k výstavbě nového projektu. Roku 1913 zde tak vznikly rozsáhlé a přepychové termální lázně Széchenyi, které zde slouží svému účelu dodnes.

Nově vybudované secesní lázně dodnes patří mezi největší lázeňské komplexy Evropy. Kromě části s bazény byl vybudován i přilehlý komplex, který dodnes slouží jako denní nemocnice. Lázně byly postaveny i podle tehdejších mravů a tak byly rozděleny na dámskou a mužskou část. To je dodnes na lázních poznat díky tomu, že jsou bazény rozmístěné zrcadlově. Každé z těchto dvou skupin návštěvníků totiž náležely stejné bazény, jen na opačné straně lázní. Významný pro lázně je rok 1938, od kterého se používá vrt Sv. Štěpána. Ten zásobuje lázně léčivou vodou dodnes.

Lázně Széchenyi – Budapešť

Lázně Széchenyi dnes

Od té doby se ale poměry v lázních změnily a dnes už je celý komplex společný. Ve venkovní části se nacházejí tři velké bazény. Nejoblíbenější je velký relaxační bazén s léčivou vodou teplou až 38 °C. Zrcadlově na opačné straně „nádvoří“ je rekreační bazén s rychlou vodou. Uprostřed pod tribunou se poté nachází velký plavecký bazén. Doporučená doba pobytu v bazénu bývá 20 minut, ale na toto doporučení se rádo zapomíná.

Széchenyiho termální lázně Budapešť

Nejvíc bazénů se poté nachází ve vnitřní části. Tam je celkem 15 bazénů a pokud je budete chtít navštívit všechny, nechte si na to dostatek času. Některé bazény jsou umístěné v krásném secesním prostředí, jedná část lázní evokuje dokonce i římské lázně. Najdete zde bazén s vodou teplou 40 °C, ale i chladící bazén teplý jen 20 °C. Většina bazénů se ale drží u obvyklých teplot termálních lázní mezi 30 a 36 °C. Mimo bazénů zde můžete zajít do parních či finských saun.

Pokud by vám byly bazény a sauny málo, můžete využit i dalších (placených) služeb. Můžete si zajít na masáž, lázeňské a Wellness procedury, bahenní zábaly či do pivních lázní. Věřte ale, že při odpočinku v tolika různorodých bazénech vás možná ani nenapadne něco takového vyhledávat. V jednom z venkovních bazénů si také můžete zahrát šachy.

Budapešť – Termální lázně Széchenyi

Praktické informace

Pokud budete plánovat návštěvu lázní, rozmyslete si vhodný den. Může se totiž také stát, že již bude plno. Jako v jiných lázních zde dostanete čipový náramek, který použijete při zamykání skříněk. Není možné s ním v lázních platit. V případě zájmu je možné si připlatit a pronajmout si celou kabinku. Přímo v areálu lázní je samoobslužná restaurace. Nicméně cena odpovídá vyhlášenosti místa a kvalita jídla odpovídá „jídelně“. My třeba rádi volíme jednu možnost na občerstvení kousek od lázní s jednou tradiční maďarskou specialitou. Některé dny večer staví přímo u bazénu venkovní bar s nápoji.

Pokud budete chtít využít plaveckého bazénu, nezapomeňte si vzít koupací čepici. Bez ní se totiž plavčíkovi líbit nebudete a bude vyžadovat její nasazení. Rozhodně nic nezkazíte županem nebo velkým ručníkem, u venkovních bazénů to totiž může pěkně profukovat. Stejně tak nezapomeňte ani na pantofle či žabky na chození mezi bazény. Na boso to není moc pohodlné. Termální lázně jsou vhodné i pro děti. Ty se určitě zabaví i ve venkovním rekreačním bazénu s rychlou vodou nebo ve vnitřním plaveckém bazénu.

Budapešť – lázně jsou vhodné i pro děti

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.