fbpx

Londýnské oko: zajímavosti o nejoblíbenější atrakci Londýna

Jedním z novodobých symbolů Londýna je obří kolo London Eye, neboli Londýnské oko. To se zvedá od hladiny řeky Temže přímo naproti Westminsterskému paláci a slavnému symbolu Big Ben. I když je London Eye vůbec nejnavštěvovanější atrakcí, původně bylo postaveno na počest nového tisíciletí a to jen na několik let. Také se mu říká Millennium Wheel, čili Kolo tisíciletí. Ve své době byla nejvyšším obřím kolem na světě, ale tuto „putovní“ štafetu si převzalo už mnoho mnohem větších kol po celém světě.

Londýnské oko


Kolo je vysoké 135 metrů a tak z nejvyšších partií máte Londýn jako na dlani. Celé kolo se otáčí velmi pomalu rychlostí necelý 1 kilometr za hodinu. Díky tomu nepotřebuje pro běžný nástup a výstup vůbec zastavovat. Mimochodem kolo se točí i díky české zručnosti. V Plzni totiž byla vyrobena hřídel nebo velký kloub hýbající Londýnským okem. Hmotnost celého kolosu je 1700 tun.

Londýn – London Eye

Samotná výstavba kola probíhala roku 1999. Díly byly přiváženy na lodích a pontonech po řece Temži, na které bylo dílo přímo sestavováno. Poté, co ho sestavili v „ležící“ pozici, bylo jeřáby vyzdviháváno do jeho svislé polohy. I když bylo kolo slavnostně otevřeno 31. prosince 1999, čili v jeden z nejslavnějších silvestrovských dnů historie, pro veřejnost bylo kolo otevřeno až v následujícím květnu. Za výstavbou kola stála národní letecká společnost British Airways a anglická zábavní společnost. Aerolinky ale po několika letech provozu a po finančních potížích od projektu odstoupily a již kolo plně provozuje ona zábavní společnost.

London Eye – zajímavosti

Ve své době bylo London Eye nejvyšším obřím kolem světa. To se však časem změnilo. V roce 2006 ji předeběhlo čínské kolo Star of Nanchang vysoké 160 metrů. Později je nahradila vyšší kola v Singapuru, Las Vegas a ještě vyšší se stále plánují. Původně zde mělo Londýnské oko stát pouhých pět let, ale z dočasného povolení se stalo trvalé a může zde tak stát dodnes.

Londýnské oko a řeka Temže

Na kole je zavěšeno 32 pohodlných kapslí. Poslední má však číslo 33. To není proto, že by neuměli počítat nebo že by nějaká časem spadla do vod Temže. Angličané jsou pověrčiví a tak vynechali nešťastné číslo 13. Do každé desetitunové kapsle se vejde až 25 osob.

Zajímavosti o Londýnském oku

Dnes je Londýnské oko nejnavštěvovanější turistickou zajímavostí vůbec a podle průzkumů patří i mezi nejoblíbenější atrakce na světě. Až se vydáte na jízdu po London Eye, těšte se na půlhodinovou jízdu klimatizovanou kapslí s nezapomenutelnými výhledy na Londýn. Po oválné kapsli se budete moci volně procházet podle libosti. Pod vámi bude Westminsterský palác, Big Ben, londýnské nádraží Charing Cross, rušná řeka Temže a tisíce různobarevných a různotvarovaných střech. Uvidíte londýnské mrakodrapy včetně toho nejvyššího a další zajímavé stavby.

Londýnské oko – výhled na Westminsterský palác

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.