fbpx

Lucembursko – malá země s neskutečným bohatstvím

Lucemburk – čtvrť u řeky Alzette

Jedním z nejmenších států Evropy je Lucembursko. To není bohaté jenom finančně, neboť je centrem mnoha institucí a bank, ale i kulturně a svou přírodou. Velikost země však přináší i svá pozitiva. Největší krásy země se dají v klidu poznat jenom za tři dny.


Své kouzlo má už samotné hlavní město Lucemburk. To se rozprostírá na vršcích podél meandrů řek Alzette a Pétrusse. Díky nutnosti překonávání řek i celých údolí se Lucemburku přezdívá město mostů, kterých je zde více jak sto. Mimo množství viaduktů se zde také nachází mnoho pevností a kasemat, které jsou součástí městského opevnění. To dalo městu přezdívku Gibraltar Severu.

Lucemburk – město mostů a viaduktů

Lucemburk je částečně spjatý i s Českem. Právě zde se nachází náměstí Jana Palacha, které připomíná významného českého odpůrce okupace. Další české stopy se dají najít v katedrále Notre-Dame, kde spočívají ostatky Jana Lucemburského. Desátého českého krále, který je v zahraničí označován i jako Jan Český. V katedrále je umístěná i soška Panny Marie Utěšitelky, patronky města.

Mezi zajímavosti města patří Velkovévodský palác, oficiální sídlo lucemburského vévody; promenáda Chemin de La Corniche, která je považovaná za nejkrásnější v Evropě; moderní čtvrť Kirchberg, kde se nacházejí i sídla významných evropských organizací a naopak čtvrť Grund zastavěná starými hrázděnými domy.

Poutní místo Echternach

Nejstarším městem Lucemburska je Echternach. Ten byl postaven kolem benediktinského kláštera, který založil sv. Willibrord už v 7. století. Na jeho počest zde každoročně konají tzv. „Skákavé procesí“. Dominantou starobylého poutního místa je bazilika sv. Petra a Pavla. Svatému Willibrordovi zde byla zasvěcena dříve ještě jiná bazilika, která se do dnešní doby nezachovala.

Kolem Echternachu se nachází oblast Malé lucemburské Švýcarsko neboli Mullerthal. Oblast vyniká množstvím nezvyklých skalních útvarů utvořených erozí v pískovci, skalních měst, jeskyní a propastí. Oblastí protéká mnoho potoků, které mimo vytváření spousty vodopádů poháněly četné mlýny, které daly oblasti název.

Hrad Vianden

Pro Lucembursko jsou jistě typické i majestátní hrady. Asi nejkrásnějším hradem knížectví je Vianden. Ten byl postaven v období 11. a 14. století na základech starší římské pevnosti. Hrad má za sebou bohatou historii a také se mu díky jeho podobě říká lucemburský Karlštejn. Mimochodem, Jan Lucemburský se narodil právě zde. Hrad se tyčí na vyvýšené skále nad stejnojmenným městečkem. To se nachází v malebném údolí řeky Our. Své muzeum zde má spisovatel Viktor Hugo, který zde nějakou dobu pobýval.

Mnoho dalších, pro zemi typických, nádherných hradů se dá najít v příznačně nazvaném „Údolí sedmi hradů“. Hrady nesou názvy Mersch, Koerich, Schoenfels, Septfontaines, Hollengels a také nový a starý Ansembourg. Údolí má celkovou délku skoro 40 kilometrů a začíná u hranic s Belgií.

Na severu země se nachází známá oblast Ardeny. Oblast se dostala do podvědomí kvůli bojům z druhé světové války, které tu dnes připomíná mnoho pomníků. V Ardenách se však také nachází, mimo jiného také mnoho hradů. I když byly během bojů často poničeny, byly opraveny a obvykle jsou přístupné. Nejoblíbenějším hradem zde je Clervaux.

Vesnička Schengen

Centrem oblasti je město Ettelbruck. Zde, ale i jinde v oblasti, je možné si prohlédnout dobovou armádní techniku. V Ettelbrucku je památník věnovaný generálovi Pattonovi.

Malá vinařská obec ležící na toku řeky Mosely, známá jako Schengen, se stala roku 1985 dějištěm významné události. Byla zde totiž podepsaná smlouva, na jejímž základě mohl vzniknout Schengenský prostor.

Zájezd do této oblasti:

Památky a příroda Lucemburska

Štítky: ,

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.