fbpx

Levády: Nejkrásnější stezky Madeiry jsou podél vodních kanálů

Madeira. Ostrov, který je pokrytý zelení po celé své ploše. Jeden se nad tím může pozastavit, jak je to vlastně možné, neboť ostrov je hornatý a vcelku nerovnoměrný. Logicky by se proto mohlo zdát, že některá místa musí být zelenější nežli jiná. Avšak ne na Madeiře. Madeira totiž disponuje vodními kanály, které byly uměle vytvořeny za účelem zavlažení celého ostrova. Kanály, co nesou název levády.

Levády patří mezi to nejkrásnější Madeiry


Levády po dlouhá staletí plnily účel zavlažování, čímž pomohly nejednomu farmáři na jeho území. Jak již bylo zmíněno, ostrov je poměrně hornatý, a tudíž na jihu ostrova nenapršelo vždy tolik, kolik bylo zapotřebí. Nicméně poslední dobou levády začaly sloužit i zcela jiným způsobem; a to tím turistickým. Levády jsou vytvořeny takovým způsobem, aby k nim lidé měli neustálý přístup; zprvu především kvůli opravám a neustálému překontrolovává. V praxi to znamená, že podél levád je vytvořena cesta, která je volně přístupná a udržovaná. Tudíž se postupem času začaly tyto cesty využívat i k turistickým výšlapům. Proto je asi zřejmé, že na turisty tam nečeká žádná divočina v podobě liján, keřů a celkově neupravené vegetace, která by vám mohla zničit nejedno oblečení. Nicméně stále se tam dá narazit na divoká zvířata, jako třeba kozu. Takže možná přeci jen s lehkou divočinou radši počítejte a oči mějte i tak neustále na pozoru!

Madeira – pěší turistika a vodní kanály

Levád je po ostrově opravdu nepřeberné množství a ač plní stejný účel, ne všechny jsou stejné. Proto by nebylo moudré vybrat si pouze jednu levádu, odškrtnout si to z wishlistu a věřit, že tím je kapitola levád zcela uzavřena. Ba naopak, každá leváda je unikátní svým umístěním, tudíž by byla škoda se o ty výhledy ochudit. Povětšinou si musíte vyhradit zhruba 3 hodiny času. Někdy se to může protáhnout, někdy naopak vám budou tři hodiny připadat zbytečně moc. Nicméně, jak už bylo zmíněno, ač jsou levády turisticky oblíbené, nečekejte, že je to turisticky profitující místo. Proto si zabalte dostatečné množství pití a jídla, třebaže i na případné uplácení kozy.

Turistika na Madeiře – levády

Ale zpět k výhledům. Některé levády vás kupříkladu svou pozoruhodnou cestou lesem dovedou k přenádherným vodopádům. Jedna leváda přejala díky tomu i jméno „25 fontán“ a na celé Madeiře patří k těm nejvyhledávanějším, tedy rozhodně by neměla uniknout vaší pozornosti. Není to však jediná leváda, která po cestě skrývá vodopády, i některé ostatní levády vás dovedou k vodopádům, či vám nabídnou možnost se osvěžit v nějaké tůni. Některé levády vás naopak dovedou k místům, kde vám výhledy na okolní vrcholky budou brát dech z plic a vy si pravděpodobně ufotíte foťák do vybití. A naopak, jedna leváda vás vyvede nad město a vy tak můžete pozorovat Funchal až z ptačí perspektivy.

Madeira – stezka podél levády

Ať už svou cestu započnete bok po boku s jakoukoliv levádou, věřte, že zklamáni nebudete nikdy. To, co vám každá procházka může nabídnout je nenahraditelné, tudíž probádejte co nejvíce levád bude ve vašich silách, neb to doopravdy stojí za to to vidět na vlastní oči.

Madeira – levády

Autor: Jarmila Galetová

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.