fbpx

Phare d’Eckmühl: maják na pobřeží Bretaně

Maják Phare d’Eckmühl

Phare d’Eckmühl je maják na pobřeží francouzské Bretaně, který byl slavnostně otevřen roku 1897 a chrání námořníky na jednom poloostrově na severu Biskajské zálivu. Maják je celkem 65 metrů vysoký a hned v sousedství stojí jeho dva předchůdci.


Tento maják původně vůbec neměl vzniknout. Nejprve na tomto místě byla postavena telegrafní věž, které se později začalo říkat Vieille Tour („Stará věž“). Později, roku 1835, byl na tomto místě postaven maják Tour de Penmarc’h. O necelých 50 let později se francouzská vláda rozhodla zvýšit bezpečnost svého pobřeží a mělo dojít k modernizaci původního majáku. Jenomže se přišlo na to, že by stávající stavba nemohla být přestavěna do požadovaných parametrů a tak bylo rozhodnuto o výstavbě třetí věže na tomto místě.

Původní návrhy na maják byly skromnější, než co bylo nakonec vybudováno. Nečekaně se totiž objevil nový investor. Dcera vojenského generála Louise-Nicolase Davouta se rozhodla na maják přispět částkou 300 000 tisíc franků, což byl skoro trojnásobek původního rozpočtu. Chtěla totiž maják pojmenovat d’Eckmühl. Generál Davout totiž získal titul prince Eckmühlu díky vyhrané bitvě u bavorské vesnice Eggmühl. Jenže toto jméno neslo mnoho smutných vzpomínek na padlé životy a to měl maják zachraňující životy napravit.

Maják Phare d’Eckmühl – výhled na starou věž

Díky nečekanému daru byl nakonec maják postavený honosnější a také o 10 metrů vyšší. Celková výška stavby je téměř 65 metrů, řadí maják mezi nejvyšší na světě. Maják slouží svému účelu dodnes, jen je dnes už plně automatický. Poslední správci ukončili službu na majáku v roce 2007. Ke svícení se využívají Fresnelovy čočky umístěné ve výšce 60 metrů. Světlo z majáku dnes dosahuje do vzdálenosti 46 kilometrů.

Maják Phare d’Eckmühl – vyhlídka a světelné zařízení

Maják je dnes otevřen veřejnosti a jistě stojí za návštěvu. I když je potřeba zdolat 307 schodů, určitě to stojí za to. Z majáku je otevřený pohled na Atlantický oceán a do Biskajského zálivu. K vidění jsou zde i jeho dva předchůdci a kaple Saint-Pierre. Pozdně gotická kaple zde stojí od 16. století, ale musela být zkrácena na polovinu, aby uvolnila místo pro výstavbu staršího majáku.

Maják Phare d’Eckmühl – kruhové schodiště


Poznávací zájezd do Francie a Bretaně: Bretaň – dcera oceánu

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.