fbpx

Minimundus: park miniatur na jezeře Wörthersee u Klagenfurtu

Napadla Vás někdy myšlenka, že byste za jedno odpoledne procestovali celý svět? V parku miniatur Minimundus můžete. Park se nachází na okraji rakouského Klagenfurtu u břehu malebného jezera  Wörthersee. V parku se nachází 159 staveb z celého světa. Uhodnete, která stavba reprezentuje Česko?

Park miniatur Minimundus u jezera Wörthersee – Rakousko


Park Minimundus se rozkládá na ploše 26 000 m2 a oněch 159 staveb reprezentuje 45 zemí světa. Nejvíc staveb pochází z Rakouska a Německa. Poté je prezentovaná většina evropských zemí. Asi čtvrtina staveb pochází ze zbytku světa. Všechny stavby jsou v měřítku 1:25 00. To znamená, že průměrná gotická katedrála dosahuje asi výšky dospělého člověka. Ale jsou výjimky. Nejvyšší stavba v parku je model věže CN Tower v Torontu, která dosahuje výšky 23 metrů. Taková konstrukce poté váží až nepochopitelných 20 tun.

Park miniatur Minimundus – pohled na celý park

Původní park miniatur byl propadák. V roce 1957 si u jezera Wörthersee otevřelo první park miniatur několik Holanďanů. Park se však nesetkal s úspěchem. Rok nato se projekt rozhodlo podpořit město Klagenfurt, které podpořilo výstavbu parku na parcele o velikosti 15 000 m2. Roku 1959 tak zde byl otevřen park Minieurop. Ten se už setkal s úspěchem a roku 1967 park miniatur hostil miliontého návštěvníka. Roku 1977 byl areál rozšířen do současných rozměrů.

Park miniatur Minimundus – chrám Hagia Sofia v Istambulu

Výroba miniatur je otázka peněz, papírování a poctivé práce modelářů. Nejprve před výrobou repliky je nutné zažádat příslušné úřady a konzuláty o povolení k tomu, aby vůbec taková stavba mohla vzniknout. Poté se shání technické plány staveb a až po několika měsících se rýsují plány výstavby. Na samotné modely se zde tým zručných modelářů pokouší používat originální materiál. Často se pracuje s pískovcem, mramorem i čedičem. Při tvorbě se nezapomíná ani na nejmenší detaily. Nechybí tak pouliční lampy, či dokonce žaluzie. Výroba propracovaného modelu vyjde obvykle na částku kolem 500 tisíc EUR. Jsou ale i dražší. Bazilika Svatého Petra, tedy její model, stála 730 tisíc EUR (asi 20 milionů korun). Při výstavbě, která trvala 6 let, byl použit věrný travertin.

Park miniatur Minimundus – Bazilika svatého Petra ve Vatikánu

Výčet všech staveb by byl dlouhý. Například Irsko reprezentuje kostel svatého Kevina v Glendalough, Japonsko hrad Ósaka a Guatemalu zase kostel v San Andrés. Nechybí samozřejmě legendární stavby jako Eiffelova věž, Braniborská brána, Tower Bridge, Socha svobody, indický Tádž Mahal či Opera House v Sydney. Jsou tu však i stavby, o kterých jste zřejmě v životě ani neslyšeli. Nejstarší stavbou parku Minimundus z roku 1959 je nedaleký hrad Hochosterwitz.

Park miniatur Minimundus – hrad Hochosterwitz

Mezi stavbami se nachází i několik kuriozit. Dětský i dospělý návštěvník bude nadšen z toho, že uvidí naživo vzhled raketoplánu Space Shuttle. Je zde totiž model startovací rampy Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, ze kterého každou hodinu v oblaku kouře vyletí legendární vesmírné plavidlo.

Mezi stavbami také jezdí vlaky a plují lodě. Průměrný vlak najezdí po parku ročně asi 5 000 kilometrů. Z plavidel zde můžete vidět repliku lodi Queen Mary. Ta však není v měřítku 1:25 jako ostatní stavby, protože to by měřila přes 12 metrů.

Park miniatur Minimundus – v parku nechybí ani vláčky

V parku nechybí samoobslužná restaurace s kavárnou a je zde dokonce planetárium, 4D kino či zoologická zahrada s ještěry a vodními živočichy. Nakonec je i čas prozradit, která stavba reprezentuje Českou republiku. Je jí Staroměstská radnice s orlojem v Praze, což nikoho zase nikterak nepřekvapí, ale při návštěvě zahřeje u srdce.

Park miniatur Minimundus – Staroměstská radnice v Praze

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.