fbpx

Monument Valley: přírodní park v USA známý z westernů

Červeně zbarvená krajina, mohutné stolové hory a skalní štíty. Většina představ o krajině divokého západu pochází právě z oblasti Monument Valley (česky Údolí monumentů). Zdejší krajina láká fotografy a jejich fotky reprezentují Spojené státy americké. Bývají sem umisťovány mnohé westernové příběhy a filmy, které utvářejí představu o západu USA. Oblast si oblíbil například režisér John Ford. I nás tato krajina nadchla, koho by taky ne?

Monument Valley – Východní a Západní palčák v parku Navajo (USA)


I když oblast nese v názvu označení valley, čili údolí, nenechte se tímto názvem zmást. Nečekejte žádné kaňonovité údolí. Monument Valley se dá spíše označovat za ohromnou pláň, kterou zdobí monumentální kamenné útvary. Dá se však říct, že se jedná o nejfotografovanější symboly Spojených států amerických a pýchu Ameriky.

Zdejší stolové hory dosahují výšky až 300 metrů. Jsou to poslední zbytky pískovcových vrstev, které původně pokrývaly celou oblast. Jasné červené zbarvení, které každého návštěvníka jistě zaujme, získala krajina díky přítomnosti oxidů železa v půdě.

Stolové hory v Monument Valley ve státech Utah a Arizona (USA)

Nechybí zde skalními útvary se svými názvy. Mezi skalní útvary patří The North Window (Severní okno), Three Sisters (Tři sestry), The Totem Pole (Totemový sloup) či The Thumb (Palec). Asi nejznámějšími stolovými horami jsou East and West Mitten Buttes (Východní a Západní palčák), které skutečně díky vyčnívající skále připomínají rukavice.

East Mitten Butte – Východní-palčák (USA)

Přes oblast Monument Valley vede silnice US Route 163, jejíž 27 kilometrů dlouhý úsek přes Monument Valley je považován za vyhlídkovou trasu. Jak to tak v těchto oblastech bývá, tato silnice je dokonce takřka bez zatáček. Ze silnice jsou mnohé skalní útvary vidět. Pokud však chcete oblast opravdu poznat, je nutné z ní vybočit. Místa, která nejsou dostupná běžným autem, je možné navštívit s Jeepy nebo na koních. Největším zážitkem to je při západu či východu slunce.

US Route 163 přes Monument Valley (USA)

Za vstup do oblasti, která není národním parkem (což kráse nijak neuškodí), se musí platit vstupné. Ale není nijak závratné, děti mají vstup zdarma. Centrem a zázemím je osada Goulding, která vznikla roku 1923. Je zde možné navštívit i návštěvnické centrum se skromným muzeem.

Monument Valley v rezervaci Navajo při západu slunce (USA)

Oblast Monument Valley můžete znát z nemála westernových filmů. S místem je spjatý režisér John Ford, který je považován jako jeden z nejlepších režiséru všech dob. Natočil zde mnoho filmů, které ho proslavili. Mezi nejvýznamnější westerny Johna Forda patří Rio Grande nebo Přepadení (Stagecoach). Za režírování dostal čtyři Oscary, paradoxně však žádný z nich nedostal za western. V Monument Valley se natáčel taky známý novodobý western Osamělý jezdec (The Lone Ranger), ve kterém si zahrál Johnny Depp. Mimo westernů zde filmaři tvořili třetí díl filmu Návrat do budoucnosti, Bláznivá dovolená či Forrest Gump.

Cesta přes park Monument Valley v Utahu a Arizoně (USA)

Monument Valley se nachází přesně na hranicích států Utah a Arizona na okraji území indiánské rezervace Navajo. Navahové jsou druhý největší indiánský kmen ve Spojených státech. Podobně jako známější Apačové pocházejí původem z Aljašky. Během malé doby ledové migrovali za teplem na jih až se usadili na současném místě, polopouštní oblasti dnešních států Utah a Nové Mexiko. Jejich území je chráněnou rezervací od roku 1868.

Přírodní park Monument Valley a rezervace Navajo (USA)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.