fbpx

Mys svatého Vincence: vydejte se na nejjihozápadnější cíp Evropy

Mys svatého Vincence (Cabo de São Vicente) či také Mys svatého Vincenta hledejte až na úplném konci suchozemského světa, respektive Evropy. Je to totiž náš nejodlehlejší jihozápadní cíp Evropy. Kdysi byl považován za posvátné místo a rostly zde svatyně, později se zde na vodě odehrávaly slavné námořní bitvy. Zvítězil zde i admirál Nelson. Dnes to je poklidné místo, které je součástí přírodního parku a mys je vyšperkován 24 metrů vysokým majákem s červenou věží.

Mys svatého Vincence – Portugalsko


Už kdysi v pravěku, během mladší doby kamenné, bylo místo dnešního Mysu svatého Vavřince považované za posvátné. Féničané si zde zařídili svatyni bohyně Melkart, která dohlíží na mořeplavce. Řekové místo vnímali trochu jinak, neboť mysu říkali Země hadů (Ophiussa). Římané zase nazvali oblast jako Svatý mys (Promontorium sacrum). Křesťané mají k místu legendu, jenž dala mysu jméno. Údajně právě zde moře vyplavilo tělo mučedníka Vincence ze Zaragozy. Jeho tělo před znesvěcením chránili havrani.

V 16. století byl na Mysu svatého Vavřince postaven první maják, který byl zřízen přímo v klášteře. Ten však byl ještě v témže století spolu s klášterem zbořen při vojenském nájezdu anglického admirála Francise Drakea. Další úspěch anglického námořnictva si připsal admirál Horatio Nelson, který zde 14. února 1797 porazil v bitvě u Mysu svatého Vincenta loďstvo Španělska.

Mys svatého Vincence – maják

Současný maják je 24 metrů vysoký a jeho světla jsou vidět až na vzdálenost 60 kilometrů. Osvětlení v majáku je dnes plně automatizované a využívá se elektřina. Dříve se však používal olej a maják vydávat charakteristické dva záblesky každé dvě minuty. Maják s přilehlou pevností je dominantou mysu. Pevnost byla postavena jako součást obranného opevnění na pobřeží.

Mys svatého Vavřince má zajímavou přírodu, která je součástí přírodního parku. Skalní útesy jsou zde až šedesát metrů vysoké. Ve skalách zde sídlí mnoho druhů ptáků. Zkušený ornitolog či nadšený milovník přírody může rozeznat buřňáky, orli, tereje i buřňáčky. V moři byste zase mohli vidět delfíny a žraloky.

Mys svatého Vincenta – Portugalsko

Místo je oblíbené mezi turisty a tomu je pak přizpůsobený jeho soudobý ráz. Nechybí zde ani občerstvení. To si můžete například koupit ve stánku „Letzte Bratwurst vor Amerika“, což pro němčináře znamená „Poslední německé klobásy před Amerikou“. Stánků s občerstvením zde však bývá více a můžete si zde koupit i mořské speciality či Fish and Chips. Mimochodem právě tuto obalovanou rybu dostali do Velké Británie emigranti z Pyrenejského poloostrova.

Plnohodnotnou restauraci najdete v areálu bývalé pevnosti a kláštera. Toto místo se přeměnilo ve středobod turistického dění. Jsou zde také pěkné vyhlídkové terasy. Ty jsou tím vůbec nejzazším, kam se můžete v kontinentální Evropě vydat. I když samotný mys je poměrně rušným místem, běžte se projít podél útesů. Čím dál dojdete, tím bude místo klidnější a vy si užijete zajímavější pohledy na oceán i skalní útesy.

Mys svatého Vincence – Portugalsko

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.