fbpx

Petrohrad: TOP 10 nejzajímavější památky města

Petrohrad (neboli Sankt Petěrburg) je druhým největším městem Ruska a jeho zakladatelem Petrem Velikým byl nazván „oknem do Evropy“. Město bylo založeno roku 1703 a s velkými ambicemi, takže místo úzkých křivolakých uliček zde čekejte široké a přímé bulváry lemované okázalými paláci. Tady je přehled 10 nejzajímavějších historických staveb, které stojí za to při návštěvě Petrohradu zhlédnout. Oblíbené ruské slovo bolšoj, neboli velký, je bude spojovat všechny.

Petrohrad – Zimní palác (Rusko)


Zimní palác

Zimní palác se dá snad považovat za nejznámější stavbu centra Saint Petěrburgu a pomalu každý si ji spojuje s její typickou tyrkysovou barvou.  Palác byl postaven v 18. století jako zimní sídlo ruských carů. Komplex vznikl podle návrhu z pera italského architekta Bartolomea Rastrelliho a dnes je dobrou ukázkou ruského baroka. V Zimním paláci se nachází 1 057 místností. Jenom průčelí má šířku 230 metrů, ale celková šířka komplexu je větší. Palác se začal stavět roku 1754 a byl dokončen o 8 let později. Jako oficiální sídlo ruských carů sloužilo do bolševická revoluce roku 1917. Za 2. světové války byl Zimní palác využit jako provizorní nemocnice.

Petrohrad – Zimní palác od řeky Něva (Rusko)

Ermitáž

Ermitáž je jedno z největších a nejcennějších muzeí světa. Část se nachází přímo v Zimním paláci, ale rozsáhlé sbírky zaplňují 5 budov. V muzeu je umístěno více než 3 miliony uměleckých děl, které jsou vystaveny v 350 výstavních místnostech. Mezi díla, která je možná v Ermitáži obdivovat, patří především sbírky výtvarného umění, mince, medaile či drahé kameny. V těchto palácích však není někdy potřeba hledat vystavené umělecké předměty, ale stačí se pouze rozhlédnout po bohaté výzdobě interiérů. Stěny jsou někdy ozdobeny malovanými kachlemi, jindy pozlacenými reliéfy.

Petrohrad – Ermitáž (Rusko)

Petropavlovská pevnost

Na Zaječím ostrově v ústí řeky Něvy stojí celým jménem Pevnost svatých apoštolů Petra a Pavla. Petropavlovská pevnost byla založena na popud Petra I. Velikého roku 1703, což je pro Petrohrad významný rok. Spolu s pevností totiž toto významné město vzniklo. Pevnost je stavěna v půdorysu Korunní hradby. Na pevnosti se nachází chrám sv. Petra a Pavla, který dal pevnosti jméno. Svatostánek má zvonici, která je přes 120 metrů vysoká. V tomto pravoslavném chrámu se nachází pohřebiště ruských panovníků. Zajímavým zážitkem je procházka po hradbách pevnosti.

Petrohrad – Petropavlovská pevnost (Rusko)

Admiralita

Budova Admirality je bývalá základna námořnictva. Stojí u břehu řeky Něvy na místě, kde původně stály velké loděnice postavené za cara Petra Velikého. Budova byla postavena mezi lety 1761 až 1811 a považuje se významnou ukázku ruského klasicismu. Budovu charakterizuje její brána se 72 metrů vysokou věží. Věž má dlouhou pozlacenou špičkou a dříve sloužila jako maják. Kolem budovy Admirality se nachází park, ve kterém je známá jezdecká socha Petra Velikého.

Petrohrad – Budova Admirality (Rusko)

Křižník Aurora

Mezi prohlídkou okázalých paláců a historických budov je dobré se podívat i na něco trochu jiného. Křižník Aurora, nebo přesněji z ruštiny Avrora, je historický vojenský křižník. Pamatuje rusko-japonskou válku v letech 1904 až 1905 a první světovou válku. Roku 1917 se stala pro Sověty jejich symbolem bolševické revoluce. Dnes slouží jako muzeum a připomíná své „hrdinské“ činy. Křižník byl vyroben přímo v Petrohradě a dosahuje délky 127 metrů. Na lodi mohlo sloužit 422 členů posádky a do jeho výzbroje patřily mimo kanónů a děl i 3 torpédomety. Charakteristické tři komíny křižníku Aurora symbolizují tři parní stroje, které silou takřka 12 tisíc koní uváděly loď do pohybu.

Petrohrad – křižník Aurora (Rusko)

Katedrála svatého Izáka

Největším chrámem v Petrohradu je Katedrála svatého Izáka nebo také Isakijevský chrám. Co se týče pravoslavných dómů, jedná se o největší ve městě a druhý největší na světě. Vyšší už je jen chrám Krista Spasitele v Moskvě. Neoklasicistní chrám dosahuje výšky i s kopulí 101 metrů, šířky 97 metrů a délky 111 metrů. Na pozlacení kopule bylo použito 100 kilogramů zlata. Katedrála je zasvěcená pravoslavnému světci Izákovi Dalmatskému. Svatý Izák byl patronem cara Petra Velikého, neboť se ruský vládce narodil na jeho svátek. Do chrámu může na bohoslužbu přijít 14 tisíc věřících. I když se jedná o významný chrám pravoslavné církve, za komunismu byl svatostánek využíván jako muzeum ateismu.

Petrohrad – Katedrála svatého Izáka (Rusko)

Katedrála Panny Marie Kazaňské

Katedrálu nechal postavit car Pavel I. jako symbol spojení pravoslavné a katolické církve. Díky tomu získala oproti jiným katedrálám atypický vzhled. Mimo samotného chrámu je součástí stavby mohutná kolonáda obklopená římskými sloupy, protože bylo cílem se vzhledem přiblížit k Bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Stavba byla postavena počátkem 19. století a už sloupy její kolonády naznačují, že se jedná o empírovou stavbu. Výstavba probíhala v době napoleonských válek, a tak byla Katedrála Panny Marie Kazaňské využita i jako památník vítězství Ruska nad napoleonskou Francií. Tyto války připomíná mohyla slavného ruského vojevůdce Kutuzova. Tento chrám byl stejně jako katedrála Svatého Izáka za socialismu využíván jako muzeum ateismu.

Petrohrad – katedrála Panny Marie Kazaňské (Rusko)

Klášterní komplex ve Smolném

Smolný monastýr je petrohradský pravoslavný ženský klášter. Centrem klášteru je Smolný chrám zasvěcený Zmrtvýchvstání Krista. Klášter se postavil v 18. století z pera stejného architekta, který navrhl Zimní Palác. Na komplexu je možné vidět inspiraci zlatých bání moskevských chrámů a italského baroka. Interiér měl být barokní, ale nakonec se vyzdobil v klasicistním slohu. Byla zde roku 1764 otevřena první dívčí škola v Rusku a přebývala tady přes zimu po říjnové revoluci Leninova revoluční vláda. Dnes se využívá také jako koncertní síň, budova petrohradské univerzity a kanceláře vládních úřadů. V půdorysu kláštera je možné vidět symboliku římského kříže.

Petrohrad – klášterní komplex ve Smolném (Rusko)

Alexandro-Něvská lávra

Pro muže byla určena Alexandro-Něvská lávra. Můžský pravoslavný klášter stojí v obklopení sadů jako většina významných petrohradských staveb u toku řeky Něvy. Nechal ho postavit sám Petr Veliký. Součástí komplexu je několik chrámů i pohřebišť. Toto místo se stalo místem posledního odpočinku mnoha významných osobností 18. a 19. století. Dominantou celého komplexu je Chrám svaté Trojice, ve kterém se dnes konají bohoslužby. V komplexu lávry sv. Alexandra Něvského je možné navštívit muzeum soch.

Petrohrad – Alexandro-Něvská lávra (Rusko)

Něvský prospekt

Něvský prospekt je nejvýznamnější petrohradská ulice. Začíná u budovy Admirality a skrze velkolepou zástavbu klasicistních domů vede k Alexandro-Něvské lávře. Podél tohoto bulváru stojí z významných staveb například Ruská národní knihovna, Grandhotel Evropa nebo Stroganovův palác. Mimo toho je zde také mnoho kaváren a restaurací. Nechybí ani obchody a luxusní butiky. Vzhledem k délce a známosti třídy se meze takřka nekladou. Bulvár je dlouhý 4,5 kilometru a dosahuje šířky až 60 metrů. Třida dvakrát kříží vodní kanál což nám připomíná, že sám Petr Veliký se nechal inspirovat holandskými městy.

Petrohrad – Něvský prospekt (Rusko)

V Petrohradu se nachází mnoho dalších zajímavých míst a staveb, které neradi opomíjíme během našich návštěv Petrohradu. Za městem se nachází i reprezentativní carské sídlo Petrodvorce, Jekatěrinský palác s Jantarovou komnatou či 462 metrů vysoký mrakodrap. Ale to všechno je na další povídání.


Jak si Petrohrad naplno užít? Zájezdy s průvodcem v malých skupinkách do Petrohradu a Ruska od CK HOŠKA TOUR.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Petrohrad (Rusko) […]

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.