fbpx

Quimper: město s malebným jádrem v Bretani

Město Quimper leží v Bretani na řece Odet. Město je centrem umění a dějin regionu, proto se mu taky říká „duše Bretaně“. Největší zajímavostí města je mohutná katedrála Saint Corentin a Quimper proslul také keramikou fajáns.

Quimper – řeka Odet (Francie)


Název města pochází z bretaňského pojmu „kemper“, který značí soutok. Ve městě se totiž stékají řeky Le Steïr a Odet, přes které zde vede mnoho klidných pěších lávek i rušných silničních mostů. Quimper je hlavním městem departmentu Finistère, kde se nachází nejtradičnější bretaňská oblast. Město jako takové vzniklo ještě za dob Římanů, později bylo centrem zdejšího hrabství. Roku 495 zde vzniklo biskupství, které zde sídlí dodnes.

Quimper – katedrála (Francie)

Katedrála Saint Corentin (Cathédrale Saint-Corentin de Quimper) patří mezi nejstarší v Bretani. S výstavbou katedrály se začalo roku 1239, kdy nahradila původní kostel, a stavělo se až do 16. století. Zajímavostí katedrály je, že v půdorysu je lehce zahnutá, což u gotických svatostánků je velmi nezvyklé. Důvodem stavby katedrály „nakřivo“ byla potřeba se vyhnout bažinaté půdě. Mimo toho za zmínku stojí v katedrále její barevné vitráže z 15. století.

Quimper – katedrála (Francie)

Kolem katedrály se nachází historické jádro města. Tvoří ho především pěší uličky lemované pro Francii typickými kamennými domy, kde se v jejich přízemí nacházejí obchody se vším možným. Mezi kamennými domy jsou sem tam vloženy i hrázděné domy. Přízemí bývá kamenné, ale podlaží nad ním jsou už hrázděné. Zde platí pravidlo, že každé vyšší patro je posunuté více do ulice, a tak domy mohou připomínat obrácenou pyramidu.

Quimper – hrazděné domy a katedrála (Francie)

Ty nejpřepychovější domy se nacházejí na hlavní ulici Kéréon. Z této rušené ulice je krásný výhled na katedrálu. Za návštěvu stojí i tržnice Saint-François, která nadchne snad každého labužníka. Prodává se zde jak čerstvá zelenina, ovoce a francouzské sýry, tak i nejrůznější mořské plody a ryby.

Ve městě se nachází několik muzeí. Muzeum krásných umění se nachází v bývalém biskupském paláci a prezentuje sbírky maleb, soch a uměleckých předmětů z Francie, Vlámska, Holandska, Španělska i Itálie. Departementální bretaňské muzeum se věnuje historii departmentu Finistère.

Quimper – kroje v muzeu (Francie)

Město Quimper je známé pro výrobu keramiky fajáns. První manufaktura zde byla založena roku 1690. Poté v 18. a 19. století se Quimper stal významným centrem výroby této keramiky. Jedná se o keramiku pokrytou bílou glazurou a následně vyzdobenou barevnými dekory se vzory květin nebo lidí v krojích. Dnes je centrem výroby keramiky čtvrť Locmaria na jih od jádra města. Keramika fajáns má v Quimper taky své muzeum.

Quimper – keramika fajáns (Francie)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.