fbpx

Stockholm: To nejlepší z metropole Švédska na 14 ostrovech

Hlavním a největším městem Švédska je osobitý Stockholm. Ten své kouzlo má protože se rozkládá na 14 ostrovech u břehů Baltského moře a jezera Mälaren. Městu se tak říká „Benátky severu“. Stockholm nabízí mnoho úzkých křivolakých uliček či královský zámek a další stavby majestátu. Nachází se zde i známá loď Vasa nebo Skansen, praotec všech skanzenů.


Město je protkané jak sítí vodních kanálů, tak i parků a pásů zeleně. Proto je město označeno jako nejzelenější metropole Evropy.

Nejznámější stavbou města je Stockholmská radnice. Právě zde se každý rok předávají ceny pojmenované po vynálezci dynamitu, Alfredu Nobelovi. Tradice vznikla tak, že Nobel ve své závěti uvedl, aby se každý rok udělovala cena pro nejvýznamnější průkopníky vědy, literatury a míru. K tomuto slavnostnímu aktu dochází v Modrém sále (Blå hallen) vždy 10. prosince (mimo Nobelovy ceny míru). Stavba jako taková je postavena ve stylu národního romantismu. Se stavbou se začalo roku 1923 a bylo použito 8 milionů červených cihel.

Stockholmský parlament

Stockholm je město na ostrovech

Královský palác neboli Kungliga Slottet je jednou z dominant města. Původně na jeho místě stál hrad Tři koruny čili Tre Kronor. Ten měl velkou věž a sloužil k tehdy obvyklému účelu, čili k obraně. Majestát hradu trval do roku 1697. Tehdy ho totiž zasáhl zničující požár. Na druhou stranu právě díky tomuto požáru zde mohla začít růst nová královská rezidence. Ta má asi 600 místností. Když se však přičtou i vnitřní místnosti bez oken, dopočítáme se 1430 místností.

Storkyrkan neboli Velký kostel je nejstarší kostel ve Stockholmu. Katedrála leží v sousedství královského paláce či švédského parlamentu a stala se dějištěm královských svateb, korunovací i pohřbů. Nahradil katedrálu ve městě Uppsala.

Noční Stockholm

Viditelnou dominantou města je Riddarholmský kostel. Jeho načervenalá věž ční nad zástavbou domů a je vidět na mnohých fotkách. Trojlodní chrám je postaven v gotické slohu na konci 13. století. Tento kostel sloužil králů jako místo posledního odpočinku.

Ve městě je nepřeberně muzeí. Zazpívat a zatančit si můžete v ABBA muzeu. To je zase věnované této legendární hudební skupině. Severské muzeum se zabývá tradiční švédskou kulturou. Na něj navazuje muzeum pod širým nebem Skansen, které ukazuje, jak kdysi život ve Skandinávii vypadal. Jedinou dochovanou válečnou loď ze 17. století, která proslula tím, že za celý svůj život uplula jen dva kilometry, můžete vidět ve vlastní expozici válečného křižníku Vasa.

Muzeum lodi Vasa

Drottningholmský palác

„Versailles severu“, tuto přezdívku dostal Drottningholmský palác. Není divu, tento barokní komplex byl totiž postaven podle svého pařížského vzoru. Dnes je sídlem švédské královské rodiny. Pro Čechy je zajímavé, že zahrady jsou mimo jiného zdobeny sochami z Valdštejnské zahrady na Malé Straně v Praze. Ty si odvezli Švédové jako kořist během svých nájezdů.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.