fbpx

Šumava má své město rekordů

Jezerní Slať nedaleko Kvildy

Hned několik českých prvenství má i když malá, ale i tak poměrně známá šumavská vesnička Kvilda. Vesnice získala své jméno podle německého označení gefielde, které označuje táhnoucí se horské pláně, na kterých se vesnice rozprostírá.


 

Asi nejznámějším prvenstvím je to, že se ve výšce 1 064,8 m n. m. jedná o nejvýše položenou českou obec. Nadmořská výška obce vychází především z polohy historicky nejvýznamnějších budov vesnice, pošty, obecního úřadu a kostela.

 

Dalším prvenstvím je to, že se jedná o nejstudenější místo v republice. Teplota se zde měří na

Návštěvnické a informační centrum na Kvildě

meteorologické stanici Perla. Průměrná roční teplota zde je 2° C. Dní, kdy tady mrzne, je v roce celých 252.

 

 

 

Hned 5 kilometrů za obcí se nalézá pramen Teplé Vltavy, čili nejdelší české řeky. Ta poté musí urazit 430 kilometrů, než dorazí k Mělníku na soutok s Labem. Mimochodem Labe v Česku měří „jen“ 371 kilometrů. Jinak plocha celkového povodí je 28 090 m3.

 

Méně známé už je to, že obec skrývá největší společenský sál se střešní kosočtvercovou dřevěnou

Informační centrum na návsi

vazbou prkének bez použití trámů. Zdejší sál o rozměrech 22,54 m x 10,10 m slouží místním od roku 1931. Těch prkének tu mají celkem 336.

 

Zatím posledním rekordem je místní vánoční strom. Ten totiž do roku 2013, kdy ho předčil strom v Mladkově na Ústeckoorlicku, byl nejvyšším v celé republice. Rekordman dosahuje výšky 26,5 metrů, čímž převyšuje budovu sousedního kostela svatého Štěpána. Na to, aby se rozzářil barvami celý strom, místní potřebují 4 000 světelných LED diod a řetězy dosahují délky přes 400 metrů.

 

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.