fbpx

Vodopády Savica: romantický vodopád typický pro Slovinsko

Savica patří mezi nejpopulárnější vodopády Slovinska. Nachází se na západ od Bohinjského jezera i ještě známějšího jezera Bled a jeho návštěvu je nutné spojit s drobnou procházkou. Voda proudící skrz vodopád však neteče z povrchové říčky, ale bere se někde jinde.

Bohinjské jezero – vodopád Savica (Slovinsko)


Vodopád Savica je krásný na pohled, ale ten si musíte nejprve vysloužit. Nutné je totiž vystoupat od břehu Bohinjského jezera po pěšině. Nicméně není se čeho bát, je to vycházka po pohodlném chodníku proloženém sem tam schody. Pokud se vydáte už od jezera, je to vycházka na 3,6 km. Často se ale vyráží od turistické chaty Koča pri Savici. To vás čeká příjemných 1,3 kilometrů ve stínu stromů krásnou přírodou.

Vodopád Savica u Bohinjského jezera (Slovinsko)

Když dojdete k vodopádu, můžete se jím kochat z dřevěné pergoly nebo popojít kousek po kamenité cestě na vyhlídku, na které pořídíte nejlepší snímky. Slovinci si vodopádů cenní a tak bohužel přímo pod něj nepustí. I tak ho ale budete mít jako na dlani.

Vodopády Savica (Slovinsko)

Vodopád je 78 metrů vysoký a skálou je rozdělený na dvě části do takové křivé pyramidy. Ta menší část je přezdívaná Mali Savica a je vysoká 25 metrů. Původně však byl vodopád mnohem vyšší. Do roku 2008 jste se mohli kochat pohledem na 130 metrů padající vodu, avšak tehdy došlo k sesuvu půdy a zmenšení vodopádu. Zajímavé na vodopádu je, že nevzniká z žádného povrchového toku. Voda vyvěrá z podzemní řeky křížící krasovou oblast, tvořenou podzemními jezery a jeskyněmi.

Bohinjské jezero v Julských Alpách (Slovinsko)

Tip od průvodců CK HOŠKA TOUR

U chaty Koča pri Savici stává stánek s dobrým a kvalitním sýrem z Julských Alp, kde Vám z bochníku ukrojí kousek podle přání.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.