fbpx

Murano – ostrov proslulých sklářů

Ve stínu hlavního benátského ostrova, ve kterém turisté míří za slavnými památkami a místy, jako jsou například náměstí s bazilikou svatého Marka, Dóžecí palác nebo most Rialto leží ostrov Murano. I když je menší a nemá žádná tak zvučná lákadla, ostrov se proslavil především díky svým sklářům. Sklo z Murana se totiž předčí světový ohlas českého křišťálu.

 


 

Ostrov Murano je jeden ze šesti významných ostrovů v benátské zátoce. Leží vzdušnou čarou jen asi kilometr od historického jádra Benátek a dá se na něj pohodlně dostat trajektem. Pravdou však je, že díky svým krásným zachovalým domům a rovným kanálům se mu přezdívá „Malé Benátky“. Zdejší domky však nejsou jen zachovalé a historicky cenné, překypují nejrůznějšími barvami, které jsou pro ostrov Murano typické.

 

Za pestrobarevnými domky je však spíše vhodné se vydat na další ostrov Benátského zálivu, Burano. Barvy, ze kterých turistům na ostrově Burano přechází zrak, si začali na domy údajně dávat rybáři, aby svůj domov poznali z moře. Jedno období se dokonce muselo žádat o povolení místních úřadů. Ty však pochopily, že se pestrobarevnost staveb stává pro turisty dobrým lákadlem a od omezení upustily.

 

Ale zpět k ostrovu Murano a zdejšímu sklu. Původně se skláři koncentrovali přímo v Benátkách. Roku 1291 však bylo vydáno nařízení, aby se všichni benátští skláři kvůli nebezpečí požáru přestěhovali na ostrov Murano. A tak se toto řemeslo přesunulo na ostrov Murano, kde se udržovalo až do dnešní doby.

 

Ještě dnes tu jsou vidět neomítnuté cihelné zdi původních skláren doplněné o výrazně se tyčící komíny i čtvrtě, kde dělníci bydleli. Ti měli dokonce zakázané z ostrova vycestovat, aby neprozradili tajemství výroby zdejšího benátského skla nebo i třeba známých benátských lustrů. Těm, co by tajemství vyzradili, dokonce hrozila smrt nejen jim samotným, ale i celé rodině.

 

Řemeslná výroba skla tu probíhá ještě dnes a skláři své umění rádi předvádějí zvědavým turistům zdarma. Přímo před návštěvníky z píšťaly vykouzlí nějaký pěkný skleněný výrobek, ať se jedná o vázu, skleničku či třeba skleněnou rybu. A samozřejmě své sklo zde i prodávají, avšak vzhledem k ruční výrobě bývá cenově samozřejmě vyšší.

 

Můžete zde obdivovat místní bižuterii, talířky, korálky, skleničky, sošky a také tradiční benátská zrcadla. Kromě řemeslných skláren se na ostrově nalézají i umělecké expozice, galerie a hlavně velké muzeum skla stojící přímo nad jedním z kanálů.

 

 

© 2019 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.


Užíváním webu souhlasíte se zpracováním údajů soubory cookies.