fbpx

Alexanderplatz: Náměstí stojí v centru dění Berlína

Jedním z center dění Berlína je náměstí Alexanderplatz, kterému místní přezdívají prostě Alex. Náměstí stojí v centru Berlína přímo pod známou televizní věží. Náměstí je rušným místem, protože je významným přestupním uzlem Berlína a také je zde mnoho obchodních domů.

Berlínský Alexanderplatz – Hodiny světa (Německo)


Náměstí nese jméno podle ruského cara Alexandra I., který navštívil Berlín roku 1805. Dříve náměstí sloužilo jako dobytčí trh, časem se stalo výstavním místem pro pořádání přehlídek a exhibic. Kolem náměstí Alexanderplatz je několik zajímavých budov. Ve 20. letech 20. století zde byly postaveny dvě stavby Berolinahaus a Alexanderhaus. Za návrhy obou staveb stál architekt Peter Behrense. Stavby jdou decentní a zapadají do konceptu náměstí. Svými světelnými štíty je však překřikují okolní obchodní domy.

Náměstí Alexanderplatz – Berlín (Německo)

Po rozdělení Berlína se náměstí stalo součástí Východního Berlína a začalo hrát úlohu výstavního středobodu dění celého Berlína a začala zde vznikat nová výstavba dokazující vyspělost a bohatost východního bloku. Později, přibližně v 60. letech 20. století byla postavena stavba Haus des Lehrens, neboli Dům učitelů. Ten velmi dobře poznáte podle specifické mozaiky na fasádě. Ta zobrazuje učitele při výkonu své profese a kříží se zde umělecké vyjádření s pohledem socialistické propagandy. V této budově se měli původně učitelé scházet, ale dnes je nahradily kanceláře a obchody.

Fasáda Haus des Lehrens (Dům učitelů) – Alexanderplatz v Berlíně (Německo)

Uprostřed náměstí je významný dopravní uzel. Už roku 1882 zde bylo postaveno vlakové nádraží. Stanice Alexanderplatz je významnou zastávkou příměstských vlaků S-bahn. I přes současné soupravy podobné soupravám metra je zajímavá představa, že skrze město ve své době projížděly parní lokomotivy. Pod nádražím je i rušná stanice metra a tramvají protínající jinak zpravidla pěší zónu.

Tramvaj na náměstí Alexanderplatz (Německo)

Nejznámějším objektem na Alexanderplatz, neboli prostě Alex, jsou slavné Hodiny světa. Tyto hodiny sem byly umístěny roku 1969 a ukazují čas na místech po celé planetě. Pohyblivá je i sluneční soustava na vrcholu hodin, která s plynoucím časem rotuje. Stojí přímo u domu Alexanderhaus a oblíbené jsou průhledy na berlínskou televizní věž.

Alexanderplatz v Berlíně – Hodiny světa (Německo)

Neméně zajímavá je Fontána mezinárodního přátelství, neboli Brunnen der Völkerfreundschaft. Fontána byla postavena na přelomu 60. a 70. let 20. století. Fontáně vévodí takové listy na podstavcích, kterých je 17. Fontánu také zdobí barevná mozaika a to vše je střiženo ve stylu socialistické moderny. Prý se ale za minulého režimu stala hlavně magnetem na prostitutky.

Alexanderplatz – Fontána mezinárodního přátelství (Německo)

Okolo náměstí je mnoho důležitých a zajímavých staveb. Hned v sousedství se zvedá nejvyšší stavba Berlína – televizní věž. Na ni se nachází kulovitá nástavba s vyhlídkovou terasou a luxusní restaurací. Za věží stojí kostel Marienkirche. Tato budova je druhým nejstarším svatostánkem ve městě a vůbec jednou z mála staveb, která se v Berlíně dochovala už ze středověku.

Berlín – Marienkirche a televizní věž (Německo)

Poblíž náměstí stojí u budova Rotes Rathaus, čili Červená radnice. Tato budova slouží svému účelu dodnes, a tak jedno z oken patří starostovi Berlína. Zároveň  je budova i sídlem berlínského senátu. Stavba byla postavena ve stylu neorenesance v 19. století.

Berlín – Rotes Rathaus (Červená radnice)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.