fbpx

Bazilika svatého Štěpána: vydejte se až na vyhlídku nad Budapeští

V centru maďarské metropole Budapešti se honosně tyčí stavba baziliky svatého Štěpána. Jedná se o jednu z nejvyšších staveb i nejdůležitějších svatostánků Maďarska, ve které je uchovávaná paže patrona země. Bazilika svatého Štěpána v Budapešti je jednou z nejzajímavějších památek města, kde mimo samotného chrámu stojí zato se vydat na terasu u kopule, ze které jsou snad nejkrásnější výhledy v Pešti.

Bazilika svatého Štěpána – Budapešť (Maďarsko)


Stavba baziliky začala roku 1851 a trvala více jak následující půlstoletí. Nejznámějším mementem stavby bylo, že po jedné bouře se zřítila kopule. Nakonec se tak musela stavět dvakrát. Stavba byla dokončena roku 1905 a slavné události se účastnil i rakousko-uherský císař František Josef I. Proslýchá se, že celou dobu pozoroval kopuli, jestli zrovna nepadá. Stavba byla stavěna v neoklasicistním slohu.

Bazilika svatého Štěpána v Budapešti – kopule (Maďarsko)

Chrám dostal jako první v zemi titul basilica minor, a to roku 1931. Stavba má výšku 96 metrů. Toto číslo není náhodné. Symbolizuje totiž rok 896, kdy byly sjednoceny maďarské kmeny a vzniklo uherské království v čele s králem Štěpánem. Ten byl po zásluze prohlášen za patrona země a svatořečen. Šířka stavby je 55 metrů a do chrámu se vejde 8,5 tisíc poutníků. Nenechte se ale zmást jejími rozměry a polohou. Hlavním kostelem v Maďarsku je už historicky bazilika v Ostřihomi.

Bazilika sv. Štěpána – Budapešť (Maďarsko)

V kapli svaté Pravice je umístěno pravé předloktí svatého Štěpána. Po tom, co roku 1038 první maďarský král zemřel, jeho pravice se nerozpadla oproti zbytku těla. Byla pak uříznuta a jako relikvie putovala zemí až se v polovině 20. století dostala do baziliky v centru Budapešti.

Bazilika svatého Štěpána v Budapešti – interiér (Maďarsko)

Dvě věže chrámu ukrývají 6 zvonů. Tím největším je zvon svatého Štěpána, jehož hmotnost je přes 9 tun a odlit byl v Pasově roku 1990. Nahradil totiž původní svatoštěpánský zvon, který zcizili nacisté. Ten má severní věž sám pro sebe a následujících pět menších zvonů je v severní věži.

Věž baziliky svatého Štěpána – Budapešť (Maďarsko)

Pokud se vydáte do této baziliky, tak jsou hned tři místa, která můžete navštívit. Bezpochyby si můžete projít samotný chrám. V něm uvidíte mnoho soch, vitráží, mozaik i fresek. Úchvatný bude pohled na samotnou kopuli. Poté můžete navštívit klenotnici, která funguje jako galerie cenných uměleckých a liturgických předmětů. Nakonec se můžete vydat na vyhlídkovou terasu na kopuli, ze které máte výhled na zajímavou část Pešti i Budínské vrchy. Samozřejmě se před vámi neschová ani samotný Budínský hrad.

Vstupné

Vstupné se platí do chrámu dobrovolné, u dalších atraktivit baziliky je nutné si koupit vstupenku.

Bazilika sv. Štěpána v Budapešti – vyhlídka na kopuli (Maďarsko)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.