fbpx

Drážďany: Osvědčené tipy na památky anebo co vidět a zažít

Drážďany jsou hlavním městem Saska, které patří mezi nejkouzelnější a nejatraktivnější města na Labi. Původně zde žili Slované a území spadalo pod Čechy, dnes se jedná o jedno z nejdůležitějších center Německa, ve kterém žije přes 500 tisíc obyvatel. Zwinger a kostel Frauenkirche zná snad každý. Ale proč ve městě stojí továrna na cigarety, která vypadá jak minaret?

Drážďany – památky


Co bylo dřív? Drážďany nebo německé Dresden? Možná se to nemusí na první pohled zdát, ale název města pochází od původních slovanských obyvatel. Dresden se odvodilo od starosrbského „drežďany“, které značilo obyvatele lužních lesů. Žili zde totiž slovanští Lužičtí Srbové. Byť se plocha u břehu Labe mohla na první pohled zdát atraktivní, husté zalesnění zástavbě bránilo.

Později se oblast začala germanizovat a ve 13. století sem bylo přesunuto z Míšně sídlo saských kurfiřtů. Celé město však proměnil na bohaté královské město Friedrich August I. Silný. Ten vládl v letech 1670 až 1733 a musel se vypořádat s velkým požárem města. Na první pohled velká pohroma vytvořila mnoho volného prostoru a příležitostí pro výstavbu. Vzniklo tak doslova výstavní „velkoměsto“ doby.

Drážďany – centrum města a Labe

Do historie Drážďan se silně zapsaly dny 13. až 15. února 1945. V těchto dnech byly Drážďany cílem kobercového náletu spojeneckých vojsk. Během náletů zemřelo kolem 25 tisíc lidí a zničeno bylo asi 60 % města. Těmito dny bylo inspirováno dílo Jatka č. 5 od Kurze Vonneguta. Následné vypořádávání s touto katastrofou trvalo déle než následující půlstoletí. Jako ukončení obnovy města se může považovat znovuvysvěcení kostela Frauenkirche v roce 2005. Směrem, ze kterého spojenecké bombardéry přiletěly, je dnes namířen „střep“ na budově Vojenskohistorického muzea Bundeswehru.

V dnešním centru se mísí historické stavby a repliky především v barokním slohu. Vedle nich stojí moderní stavby z druhé poloviny 20. století. Centrum města kříží přímé a široké ulice nebo pěší zóny. Jejich středem je náměstí Altmarkt. Nejvyhlášenější třídou je ulice Prager Straße (čili Pražská ulice), která spojuje historické jádro s vlakovým nádražím. U této ulice se nachází mnoho vyhlášených obchodních domů německých i globálních značek. Velkolepé je nákupní centrum Altmarkt-Galerie, které se nachází u hlavního náměstí Altmarkt.

Drážďany – terasa u Labe

Ve městě je několik budov, které vyniknou svou nezvyklou architekturou i příběhem. Jedna taková budova má orientální prvky a připomíná mešitu. Náboženským účelům však neslouží. Jedná se o původní továrnu na cigarety známou jako Yenidze postavenou v letech 1907 až 1912. Stavba je postavená na železobetonovém skeletu, ale z marketingových důvodů byla obložena barevnými cihlami a bohatou výzdobou stylu blízkého východu. Dnes slouží jako kancelářská budova s vyhlášenou restaurací. Nepříliš konzervativní je také Stadthaus Dresden (Městský dům), který vznikl jen několik let poté. Monumentální stavba vyniká netradiční fasádou a jemnou baculatostí. Ukázkou nacistické architektury je zase jedna budova Bundeswehru.

V Drážďanech se konají nejstarší adventní trhy v Německu. Nejvyhlášenějším trhem je Striezelmarkt, který se koná na hlavním náměstí. Jeho se každoročně zúčastní kolem 230 prodejců vánočního zboží a specialit. S tímto trhem jsou spjaté i slavnosti štoly. Během nich přes historické centrum města prochází průvod, jehož zlatým hřebem je vůz s největší štolou. Ta je následně na trhu Striezelmarkt prodávána návštěvníkům trhu.

Zajímavosti Drážďan

Kostel Frauenkirche

Kostel Panny Marie je jednou z největších pískovcových staveb, co svět spatřil a jeho kamenná kopule patří mezi největší na sever od Alp. Slavný kostel byl postaven mezi lety 1726 a 1743 a hned se stal symbolem baroka v Drážďanech. Avšak v závěru druhé světové války byl během náletů zničen a dlouho po válce jeho trosky sloužily jako památník války. V roce 1993 se začalo s kompletováním zbytků kostela, který byl roku 2005 slavnostně znovuvysvěcen. Může se zdát, že se jedná o repliku. Ale 43 % kostela je postaveno z originálních dílů a kamenů. Toto puzzle obřích rozměrů, které se muselo zpracovávat díky počítačovému modelu, stálo 5,4 miliardy korun a na výstavbu přispěla i sbírka z USA. Dnes ho můžete navštívit a prohlédnout si interiér. Kostel zároveň slouží i jako symbol míru, který stojí za to uctít.

Drážďany – kostel Panny Marie Frauenkirche

Katedrála Nejsvětější Trojice

Mezitím, co kostel Frauenkirche patřil protestantům, domovem katolíků je katedrála Nejsvětější Trojice stojící hned u řeky Labe. Katedrála u Labe je vůbec největší v Sasku. Fasádu svatostánku zdobí 78 soch italského architekta. Budova je čistě barokní, čemuž napovídá i samotný půdorys stavby. Katedrála stojí v sousedství zámku, se kterým je propojený i průchodem.

Drážďany – Katedrála Nejsvětější Trojice

Zwinger

Budova Zwinger byla původně stavěna jako sídlo saského kurfiřta. Podle původních plánů měl být zámek větší a zasahovat i oblast blíže Labi. I když z původních plánů sešlo a dlouho byl komplex nedokončený, našel si nový účel. Jeden čas sloužil jako divadlo, dnes je jednou z nejvýznamnějších evropských uměleckých galerií. Stěžejní je zde obrazárna starých mistrů a galerie porcelánu. Sbírka míšeňského porcelánu v Zwingeru je dokonce největší na zemi. V galerii zase naleznete díla od umělců, jakými byl Peter Paul Rubens, Rembrandt či Jan van Eyck. Dále můžete v areálu Zwingeru navštívit i Matematicko-fyzikální salón. V něm jsou vystaveny historické předměty z oblasti vědy a staré techniky.

Drážďany – Zwinger

Rezidenční zámek

Drážďanský zámek je dnes rozsáhlou galerií uměleckých děl a historických předmětů. Zdejší klenotnice obsahuje 3000 mistrovských klenotnických a zlatnických děl. Sbírka historických mincí obsahuje dokonce 300 000 předmětů. Ve zbrojnici si zase můžete prohlédnout historické oděvy a zbraně v autentických pozicích včetně rytířských turnajů. Až vám bude z výstav přecházet zrak, můžete se jít podívat do sálů kurfiřta Augusta Silného.

Drážďany – Rezidenční zámek

Hradby a Brühlova terasa

Brühlova terasa je místo, které byste neměli vynechat. Odtud jsou pěkné výhledy na Labe, kde si můžete posedět. Je to totiž kousíček od nejdůležitějších památek Drážďan a právě zde si od toho běhání po pamětihodnostech můžete odpočinout.

Drážďany – Brühlova terasa

Semperoper

Semperova opera získala své jméno podle svého architekta Gottfrieda Sempera. Hraje v ní Saský státní orchestr, balet i opera. První opera zde byla postavena v renesančním slohu mezi lety 1838 a 1841. Ta ale vyhořela a musela být postavena nová, kterou navrhoval architekt Gottfried Semper. Po něm získala i své jméno. Během vojenských náletů z roku 1945 však byla zničena a musela být postavena znova. Třetí však již zůstala věrná staršímu návrhu. V sále bylo uskutečněno několik premiér světových autorů, jakými byli Richard Wagner a Richard Strauss.

Drážďany – Semperova opera

Labské údolí

Labské údolí bylo kdysi zapsáno na seznamu UNESCO. Kvůli kontroverznímu a zprvu nenápadnému mostu bylo údolí zase roku 2009 vyškrtnuto. Celkově se vine v délce 18 kilometrů a protíná město.

Drážďany – Labské údolí

Prosklená manufaktura

Německá automobilka Volkswagen vybudovala přímo v centru Drážďan prosklenou manufakturu, kde přímo před zákazníky vznikají nové vozy a některé modely si zde mohou i slavnostně převzít. Do prosklené manufaktury se můžete jít podívat i vy a navštívit moderní expozici o čem jiném, než o autech. Skutečnou továrnu má automobilka Volkswagen na okraji Drážďan.

Drážďany – Prosklená manufaktura

Čtvrť Neustadt

Poněkud svéráznou a někdy hipstersky čišící čtvrtí je Neustadt. Ta leží na opačném břehu Labe, než kam většina návštěvníků města upírá svou pozornost. Jsou zde četné kavárny a restaurace, byty mladých a pouliční umění na každém kroku. Samozřejmě nechybí ani hudební kluby či umělecké galerie. Zde se scházejí především studenti četných drážďanských vysokých škol a univerzit. Tou nejdůležitější je Technická univerzita Drážďany. Její kampus patří mezi největší na světě. Pokud si zde budete chtít něco dát, zkuste restauraci Raskolnikoff na Böhmische Strasse (České ulici) číslo 34.

Drážďany – domy ve čtvrti Neustadt

Pillnitz

Jižně od Drážďan u toku řeky Labe se nachází zámecký areál Pillnitz. Barokní areál byl postaven v 18. století. V zámeckém areálu jsou dnes tři odlišné paláce. Wasserpalais leží hned přímo při toku Labe a z paláce vede přímo do vody kaskádové schodiště. Bergpalais je leží dál od vody a Neue Palais uzavírá zámek do tvaru U. Zajímavý je i zámecký park, kde můžete najít tropický skleník či čínský pavilón.

Zámek Pillnitz

Více informací o zajímavostech Drážďan najdete zde.

5 4 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.