fbpx

Orlí hnízdo: unikátní sídlo a důkaz Hitlerova megalomanství

Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů i významnou demonstrací síly nacistů je Orlí hnízdo. Silnice i samotná budova na vrcholu Kehlstein byla postavena za pouhých 13 měsíců. Místo, které bylo postaveno jako dar pro nacistického vůdce Adolfa Hitlera, je dnes restaurací a oblíbeným místem dalekých výhledů i zážitků ze samotné cesty na horu.

Orlí hnízdo – Kehlsteinhaus (Německo)


Historie místa začala dávno před zahájením výstavby silnice a samotné „čajovny“. Zdejší kraj si Adolf Hitler oblíbil už ve 20. letech 20. století. Když se nacisté dostali k moci, v podstatě si zabrali zdejší vesničku Obersalzberg a nechali zde postavit své honosné sílo Berghof.

Orlí hnízdo (Německo)

Hitlerův blízký spolupracovník Martin Bormann se rozhodl svému vůdci Adolfu Hitlerovi k 50. narozeninám věnovat nezvyklý dárek. V roce 1937 tak začala stavba silnice i chaty na hoře. Stavba byla dokončena už za 13 měsíců. Tehdy zde však nepracovali váleční zajatci, ale dobře placení němečtí, rakouští či italští dělníci. Celkem na stavbě pracovaly tři tisíce dělníků, a to neustále, za každého počasí. Zajímavé či spíš nezvyklé je, že dělníci měli k dispozici utajený nevěstinec kam se mohli chodit potěšit. Tato výstavba však měla i ideologický podtext. Měla říct, že Němci jsou schopni všeho.

Orlí hnízdo u Rakouska – Kehlsteinhaus (Německo)

Samotná silnice na vzdálenosti 6,5 kilometrů zdolá převýšení 800 metrů. Při stavbě museli vyrazit 5 tunelů. Vzhledem k šířce vozovky 4 metry je uprostřed výhybna a dnešní autobusy mohou jezdit v úsecích jen jednosměrně.

Orlí hnízdo – autobus a silnice (Německo)

Název Kehlsteinhaus pochází z původního názvu hory, na kterém byla budova postavena. Správný překlad by měl tak být Orlí skála. Druhým názvem bylo i Kehlstein Teehaus, čili čajovna. Označení „Orlí hnízdo“ až později vymyslel francouzský vyslanec, který sem byl pozván v roce 1938.

Vrchol Kehlstein 1 834 m – Orlí hnízdo (Německo)

Sám Hitler však z místa moc nadšený nebyl. Sám ho navštívil jen několikrát. Trpěl strachem z výšek, závratěmi i klaustrofobií. Jízda po terase nad propastí a následná jízda výtahem nebylo nic pro něho. Naopak si to zde oblíbila Hitlerova milenka Eva Braunová, která zde pořádala oslavy a zvala si sem i návštěvy. Avšak zde žili v úplně jiném světě, než zbytek Hitlerova Německa.

Orlí hnízdo – cesta na horu (Německo)

To, že v některých okupovaných oblastech lidé trpěli hlady, to, co se dělo v koncentračních táborech i to, že německá města byla v troskách po spojeneckých náletech, se zde tolik neřešilo. Zde stále vládl klid a přepych. I přes zážitek z návštěvy tohoto dnes krásného místa nesmíme nikdy zapomenout, co všechno za výstavbou stálo a čeho byl tehdejší režim schopen.

Orlí hnízdo – vrchol Kehlstein (Německo)

K bombardování zdejší oblasti došlo až v samotném závěru 2. světové války. I když někdejší Berghof byl zničen, samotnému Orlímu hnízdu se nálety vyhnuly. Na konci této války nebyla potřeba zachovávat památky po nacistickém režimu. Dnes však část tohoto areálu byla zpřístupněna a vznikl zde památník Dokumentation Obersalzberg připomínající tehdejší dobu.

Orlí hnízdo u Rakouska (Německo)

Na horu Kehlstein je možné se dostat dvěma způsoby. Na horu vede turistická stezka. I když hora není nijak extrémně vysoká, je to poměrně prudké stoupání a nějakou námahu tomu budete muset věnovat. Druhou a mnohem oblíbenější variantou je jízda autobusem, která je sama o sobě zážitkem. Jede se totiž historickou silnicí plnou serpentýn, vyhlídkových teras a tunelů. Celkem rychle návštěvníky vyvezou na horu běžné příměstské autobusy, ovšem osazeny výkonnými motory, které bezpečně zvládnou opakovaně vyjíždět a zase sjíždět takto prudkou silnici.

Autobus na Orlí hnízdo (Německo)

Autobus vás vyveze na terasu pod vrcholem hory, která už od výstavby je určena pro otáčení vozidel. Úplně nahoru návštěvníky vyveze až historický výtah umístěný vně hory. Jeho šachta je vysoká 124 metrů a kabina je luxusně vybavená zrcadly a mosazným zdobením. K dolnímu vstupu do výtahu musíte poctivý úsek projít podzemním tunelem. Nahoře v budově Kehlsteinhaus se dnes nachází restaurace nabízející bavorské speciality.

Orlí hnízdo – výtah (Německo)

Orlí hnízdo však není jen onou čajovnou, kterou vidíte na všech fotkách. Od budovy Kehsteinhaus můžete pokračovat dál po hřebení až k vrcholovému křížku Kehlstein v nadmořské výšce 1 834 metrů nad mořem. Poté můžete jít i dál jak se vám bude chtít a hlavně užívat si výhledy. Odsud budete mít jako na dlani oblíbené jezero Königsee a nad ním tyčící se masiv Watzmann, který je centrální masiv Berchtesgadenských Alp. Nejvyšší horou pohoří je však ne příliš vzdálený Hochkönig, který odsud vidět není.

Orlí hnízdo – výhled na Königssee a Watzmann (Německo)

Orlí hnízdo může posloužit i jako východiště horské túry do vyšších partií Berchtesgadenských Alp, ale musíte počítat s vysokohorskou turistikou v náročném terénu. Na druhou stranu si užijete klid a hory takřka bez lidí, protože na stezku Mannlsteig se moc lidí nevypravuje.

Orlí hnízdo – Berchtesgaden (Německo)


5 1 hlas
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.