fbpx

Jak vybrat cestovní kancelář: 10 důležitých tipů

Vybíráte cestovní kancelář, se kterou plánujete objevovat nová místa? Zde přinášíme několik tipů, kterých se můžete při výběru držet.

Katalogy cestovních kanceláří


Zkušenosti a tradice

Určitě doporučujeme si všímat toho, jak dlouho je cestovní kancelář na trhu a jakou má tradici. U takové cestovní kanceláře můžete více spoléhat na zkušenosti a na to, že dělají svou práci dobře. Kdyby tak nedělali, už by nepodnikali. Navíc je dobré si všímat, jestli jim jde opravdu o cestování nebo se pro ně jedná jen o jeden z mnoha podnikatelských oborů.

Aktivně komunikují

Je dobré se podívat, jestli aktivně komunikují a dávají vědět o svých novinkách. U takové cestovní kanceláře je vidět, že si svých klientů váží. Cestovní kancelář můžete sledovat na sociálních sítích (Facebook, Instagram i YouTube), v aktualitách na webu či jen tím, že si s Vámi popovídají o zájezdech třeba na chatu.

Poznávací zájezdy s pobytem u moře

Nestydí se za své průvodce

Obzvláště u poznávacích a skupinových zájezdů hodně záleží na průvodcích. Cestovní kancelář s kvalitními a zkušenými průvodci se nemá za co stydět a veřejně je můžete na jejich stránkách nalézt.

Ohlasy a recenze

Dobrá cestovní kancelář určitě recenze a dopisy od svých klientů dá na svůj web. Samozřejmě můžete hledat recenze po internetu. Není nutné dělat závěry podle jedné osamocené negativní recenze. Nicméně velké množství negativních recenzí nevyvážených těmi pozitivními už je podezřelé. Podívejte se například i na recenze na Google.

Zájezdy do hor

Jaká je konečná cena

Podívejte se, co všechno zahrnuje cena zájezdu. Někdy totiž k ceně zájezdu ještě musíte přičíst i příplatky za nástupní místa nebo pobytovou taxu. U některých levných cestovních kanceláří se rozmohl nešvar výběrů poplatků za vjezd do měst apod. Takovéto poplatky však bývají naprosto nesmyslné. Nakonec tak zdánlivě dražší zájezd nemusí být vůbec dražší. My jsme zavedli pravidlo „férových cen bez kompromisů na kvalitě“.

Skutečný pořadatel zájezdu

Někdy můžete najít na to, že zájezd je pořádán „ve spolupráci“. To znamená, že zájezd ve skutečnosti organizuje jiná cestovní kancelář. Nicméně to nemusí být vždy na škodu. Ne vždy dlouhý a obsáhlý katalog znamená organizátora velkého množství zájezdů.

Výběr cestovní kanceláře

Mohou na zájezd i jednotlivci

Mnoho lidí hledá skupinový zájezd, protože jsou na cestování sami. I přesto však chtějí cestovat v partě skvělých lidí. Je tak potřeba se podívat, jestli cestovní kancelář má dobré podmínky i pro jednotlivce. Některé cestovní kanceláře jednotlivce doobsazují bez příplatku. Některým zas jde jen o to neztrácet čas a prodat co nejvíc pokojů.

Vlastní nápady na programy

Nenechte se odradit netradičními destinacemi. Pokud je cestovní kancelář kreativní a má vlastní programy na zájezdy do ne úplně tradičních destinací, proč toho nevyužít. Některé programy mohou kombinovat i nějakou oblíbenou destinací s tou, která si teprve svou oblibu musí získávat.

Cestování se skupinou přátel

Koncese

Jednou ze základních povinností cestovní kanceláře je mít platnou koncesi pro činnost. Je to z důvodu, že s podnikáním v tomto oboru se váže velká odpovědnost. Vy se totiž svěřujete někomu, kdo zajistí cestu do zahraničí, a to i do vzdálených a exotických destinací. Aby cestovní kancelář získala koncesi, musí zakladatelé splnit určitou míru zkušeností v oboru nebo dosažené vzdělání. Koncesi musí mít cestovní kanceláře od roku 1992, kdy byla tato povinnost zavedena. Existují i různé expediční kluby a jiné firmy nebo organizace pořádající de facto zájezdy, byť se tak na první pohled netváří. Avšak ti se z této povinnosti a zodpovědnosti vyvlékají.

Pojištění proti úpadku

Cestovní kancelář musí být ze zákona pojištěna proto případ úpadku. Díky pojištění máte jistotu, že v případě ukončení činnosti cestovní kanceláře dostanete své peníze zpět, pokud nemohl být zájezd realizován. Pokud již jste v destinaci, pojištění Vám zaručí návrat domů. Certifikát, či pojistku, by Vám měla poskytnout každá cestovní kancelář. Na internetu najdete seznamy pojištěných cestovních kanceláří. My rozhodně doporučujeme web Ministerstva pro místní rozvoj, kde najdete aktualizovaný seznam pojištěných cestovek. Na internetu je možné najít i na mylné zdroje, kdy například nějaký „vykuk“ se odkazuje na seznam členů jedné asociace. Avšak asociace cestovních kanceláří jsou dvě a ani ty nemusí mít mezi členy všechny cestovky. Mimo pojištění jsou navíc ještě cestovní kanceláře kryté garančním fondem Ministerstva pro místní rozvoj. Ten slouží ke krytí škod, na které by nemusel limit pojišťovny stačit.


Zájezdy od vybraných cestovních kanceláří můžete porovnávat také na webu eDovča.cz.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.