fbpx

Jezero Königssee: Kouzelné jezero, které je více než koupání

Třpytící se perlou Berchtesgadenska je jezero Königssee v Německu. To leží přímo uprostřed národního parku obklopeno horami. Jezero je nejhlubší v Německu a svým vzhledem může připomínat skandinávský fjord. Jeho hladinu denně brázdí mnoho lodí, které nabízejí zajímavý zážitek. Plavby lodí napříč jezerem, kdy se zastavuje u známého kostela svatého Bartoloměje.

Jezero Königssee – kostel St. Bartholomä


Königssee je s největší hloubkou 190 metrů nejhlubším jezerem v Německu a patří mezi nejhlubší v celé Evropě. Z hladiny tohoto ledovcového jezera se zvedá prudký svah 2 kilometry vysokého úbočí známé hory Watzmann. Na první pohled se může zdát, že se podle názvu jedná o královo jezero. Ve skutečnosti je název jezera odvozen od jména Kuno. Dříve se však používal více název Bartholomäsee. Ten je odvozen od kostela svatého Bartoloměje na břehu jezera.

Jezero Königssee – hraní na trubku

Barokní kostel St. Bartholomä je jedním z nejfotogeničtějších míst jezera. Sv. Bartoloměj je patronem horských farmářů, a tak není divu, že tento kostelík je zasvěcený právě jemu. U poutního kostelíka se nachází i malá osada s loveckým zámečkem. Přímo u kostelíka zastavuje turistická loď, která nabízí nejjednodušší cestu z obce Schönau v Berchtesgádensku. Pěší cesty jsou kvůli velkým převýšením velmi náročné a vedou vysokohorským terénem.

Jezero Königssee – přístaviště lodí v Schönau

Dalším přístavištěm lodí je Salet. Od něj se můžete vydat na procházku k Obersee, čili Hornímu jezeru. Svými rozměry není tak působivé, na délku má jen asi 1 300 metrů a na šířku 400 metrů. Určitě však pro svou krásu stojí za návštěvu. Jezero se dá obejít a stejně jako v Königssee je v něm povoleno koupání, byť  vzhledem k poloze není voda nejteplejší.

Jezero Königssee – horní jezero Obersee

Vzhledem k čistotě jezera mohou po něm plout pouze elektrické lodě, veslice a šlapadla. První elektrická loď začala brázdit hladinu jezera už v roce 1909. Tehdy se ještě stavěly s dřevěnými trupy, moderní mají poté trup z oceli. Plavba přes jezero trvá jedním směrem asi hodinu. V půli cesty troubí průvodce na trumpetu, aby ukázal ozvěnu příkrých svahů a skal.

Jezero Königssee – elektrické výletní lodě

Zajímavé je, že jezero zamrzá průměrně jen jednou za 10 let, a to jen na dobu přibližně jednoho měsíce. Je totiž potřeba nezvykle studené počasí a také bezvětří. Když však toto nastane, otevřou se lidem turistické, běžkařské a cyklistické trasy. Po hladině jezdila přes zimu i auta, ale jednomu vozu se to stalo v roce 1964 osudné a dodnes leží na dně jezera.

Jezero Königssee – focení s jezerem

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.