fbpx

Hrad Malbork: křižácký hrad v Polsku patří mezi největší

Křižácký hrad Malbork v Polsku je největší gotickou stavbou na světě. Jedná se o obrannou tvrz, která stojí na návrší u řeky Nogat ve stejnojmenném městě. I když hrad utrpěl za staletí mnoho škod cizími vojsky včetně Rudé armády na konci 2. světové války, dnes je velmi atraktivní a zachovalou památkou. Její význam potvrdilo i to, že byla zapsaná na seznam dědictví UNESCO.

Hrad Malbork – rozloha je 250 000 m²


Hrad Malbork nechal postavit Řád německých rytířů, a to kolem roku 1274. Samotná osada zde vznikla až se stavbou hradu a stala se městem. Řád, který nechal hrad postavit, sem nechal v roce 1309 přestěhovat své sídlo z Benátek. Do rukou Poláků se dostal hrad až o dvě staletí později. Nejprve se ho pokusil roku 1410 král Vladislav II. Jagellonský dobít pomocí polsko-litevského vojska, ale neúspěšně. Až o půl století později hrad Malbork koupil král Kazimír IV. Jagellonský, protože se rytířský řád dostal do dluhů vůči svým žoldnéřským bojovníkům. Od té doby se hrad stal jedním ze sídel polských králů a to až do roku 1772, kdy bylo Polsko rozděleno mezi Prusko, Rusko a rakouskou monarchii.

Zamek Malbork

V průběhu staletí si s hradem nebrala servítky četná vojska. Hrad byl poškozen především Švédy, napoleonskými vojsky a nakonec i Rudou armádou při bojích o město během 2. světové války. Během bojů Sovětů s Němci byla zníčena více než polovina hradu. Po 2. světové válce se ještě hrad demoloval kvůli získávání stavebního materiálu na obnovu válkou poškozených měst. Nedlouho poté se však začalo s obnovovacími pracemi na hradě, které probíhaly už v 19. století. Dnes již hrad získal svou původní krásu a nejen interiéry, ale i okolí je pečlivě udržováno.

Hrad Malbork v Polsku

Jedná se nejen o největší gotickou stavbu na světě, ale i o největší hrad a největší stavbu z cihel. Ty cihly jsou pro tuto stavbu typické a zároveň hrad Malbork odlišují od jiných významných evropských hradů. Celkem jeho rozloha zabírá plochu přes 250 000 metrů čtverečných.

Křižácký hrad Malbork

Hrad obklopují obranné hradby, které jsou doplněny o bašty, věže a brány. Ty ukrývají hned tři hradní části – dolní, střední a horní část. V interiérech hradu se dnes nachází muzeum s historickými sbírkami. Expozice se procházejí s průvodcem nebo audioguidem. Stejně tak, jak je velký hrad, je velká i jeho prohlídka. Návštěva vnitřních expozic trvá přibližně 3,5 hodiny.

Každoročně se zde konají akce a jak to tak u významných hradů bývá, stále se tam něco děje. Například ukázky řemesel a středověkých tradic. Hned u hradu se nachází most přes řeku Nogat, díky kterému je možné si prohlídnout hrad Malbork v celé kráse.

Hrad Malbork – Polsko

Vstupné (2020)

Vstup je za cenu 47 PLN (cca 290 Kč) pro dospělé, pro děti, studenty a seniory je to 37 PLN (cca 230 Kč). Vstup pro čtyřčlennou rodinu je za cenu 150 PLN (cca 900 Kč). Ve skupině a těsně před zavřením je vstupné o 10 PLN levnější. Pokud jsou interiéry zavřené, je možné navštívit pouze exteriéry za plné vstupné 7 PLN (cca 45 Kč) a zlevněné vstupné 5 PLN (cca 30 Kč).

Hrad Malbork – vstupné

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.