fbpx

Míšeň: Objevte nejzajímavější památky města na Labi

Město Míšeň je označováno kolébkou Saska, neboť právě zde se sasští kurfiřtové usídlili. Město se zachovalým a malebným jádrem a hradním vrchem s nejstarším zámkem v Německu je jednou z perel na řece Labi.

Míšeň (Německo)


Město a hlavně hrad založil král Jindřich I. Ptáčník roku 929. Původně zde žili Slované, ale jejich osada byla germanizovaná a postupně rozšířena v město „Misnia“. Ve 12. století již měla Míšeň městský charakter a roku 1332 získala městská práva. Město nabylo na velkém významu, když roku 1423 se sem nastěhovalo sídlo saských kurfiřtů.

Památky Míšně – vrch Burgberg (Německo)

Město žilo z tkalcovského řemesla, to však bylo během třicetileté války ochromeno. Bylo tak potřeba vymyslet novou obživu pro zdejší obyvatelstvo. A tak město proslulo díky míšeňskému porcelánu, který se zde vyrábí. Zdejší porcelánka byla založena roku 1710 saským králem Augustem silným jako vůbec první v Evropě. Porcelán se symbolem dvou zkřížených mečů se dělá z kaolinu těženého v okolí Míšně a město proslavil po celém světě.

Výroba Míšeňského porcelánu (Německo)

Město Míšeň mělo být v závěru druhé světové války prohlášeno za pevnost, která měla být bráněna všemi možnými prostředky. Díky rychlému postupu Rudé armády však bylo město včas osvobozeno a válkou neutrpělo takřka žádné škody. Dnes je Míšeň město, které se díky jeho malebnému historickému jádru s úzkými uličkami zalíbí snad každému. Jsou zde zástavby historických domů se stylovými obchůdky, kavárnami a dalšími podniky. Kouzlo města obohacuje také to, že se nachází na břehu řeky Labe. Od Labe je také asi nejkrásnější pohled na historické jádro a hradní návrší.

Míšeňské památky – zámek Albrechtsburg (Německo)

Také je dobré zmínit, že v okolí města se nacházejí vyhlášené vinice. Jsou to dokonce nejsevernější vinice v Evropě. Zdejší tradice je přes 850 let stará a Míšeň je centrem saského vinařského regionu. Tyto vinice se považují za nejsevernější. V Míšni se pořádá každoročně v září i vinobraní.

Památky Míšně – Míšeňský dóm (Německo)

Zajímavosti města

Město Míšeň má zajímavé a zachovalé historické centrum, které vybízí k vycházce. Ve změti úzkých křivolakých uliček můžete hledat průhledy na vysoké hradní návrší s katedrálou. Ve městě se nachází kostel Frauenkirche, který se pyšní nejstarší porcelánovou zvonkohrou na světě. Tvoří ji 37 zvonků ze zdejšího tradičního porcelánu. Kostel se nachází hned u náměstí a kousek u kostela je historická soukenická brána. Na náměstí je také zajímavá historická radnice. Je to vůbec největší stavba na náměstí Markt s pozdně gotickým vzhledem. Místo vysoké tyčící se věže na ní však vynikají tři zrcadlové štíty. Její souměrnost kazí jen to, jak se stavebně vypořádali se svahem.

Historické centrum města Míšeň (Německo)

Dominantou města je návrší Bergburg, kde se nachází hned několik významných staveb. Jednou z nich je pozdně gotický zámek Albrechtsburg. Stavba postavená v letech 1471 až 1525 a je brána jako první zámecká stavba v Německu. Mnohem významnější je gotická katedrála Meißner Dom, která je při pohledu od Labe nejvýraznější stavbou města. Míšeňský dóm byl postaven v polovině 13. století a je zasvěcen svatému Janovi a Donátovi z Arezza.

Památky Míšně – vrch Bergburg a Míšeňský dóm

Kousek od městského centra se nachází areál porcelánové manufaktury. Součástí porcelánky je i rozsáhlé muzeum s galerií porcelánových děl a ukázková manufaktura. Zdejší galerie porcelánu jako jediná na světě představuje ucelenou přehlídku míšeňského porcelánu od počátků roku 1710 až do současnosti. Při návštěvě expozice nemůžete minout ani luxusní butiky, kde je možné porcelán zakoupit. Nezapomeňte ale na to, že MEISSEN® patří mezi přední německé luxusní značky.

Míšeňský porcelán (Německo)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.