fbpx

Moherské útesy: projděte se po mohutných útesech v Irsku

Cliffs of Moher jsou jedny z nejznámějších útesů na irském pobřeží, které svým dramatickým vzhledem i rozměry ohromí nemálo návštěvníků. Moherské útesy patří mezi nejvyšší útesy v Evropě a můžete je znát i z filmu o čarodějovi Harry Potterovi.

Moherské útesy


Jedná se o břidlično-pískovcové útesy, které mají v nejvyšším bodě výšku 214 metrů a celkově se Cliffs of Moher táhnou v délce 8 kilometrů. Na jihu začínají útesy u skalního útvaru Hag’s Head, který připomíná ženskou hlavu. Na severu zase útesy končí kousek za O’Brienovou věží. Moherské útesy také navazují na zajímavou krajinu Burren.

O’Brienova věž stojí v nejvyšším bodě útesů. Nechal ji postavit sir Cornelius O’Brien roku 1835, aby sem nalákal turisty. Prý mu však šlo o to, aby mohl ohromovat dámy, které si sem zval. Nedaleko od věže se nachází návštěvnické centrum s multimediální expozicí. Návštěvnické centrum je umístěno pod povrchem, aby nenarušovalo zdejší krajinnou scenérii.

O’Brienova věž na Moherských útesech

Podél útesů Moher vede vycházková panoramatická cesta. V části na sever od vyhlídkové věže se dokonce můžete postavit až na kamennou hranu útesu. Můžete si zde udělat ohromující fotky a otestovat vlastní strach z výšek. Z jihu už je cesta od hrany útesy dobře zabezpečena a tak vybízí k poklidné vycházce podél útesů.

O’Brienova věž – Irsko

Oblast Moherských útesů je zajímavá pro geology. Na útesech je možné vidět 300 milionů let dlouhé formování, kdy se zde usazovaly sedimentární horniny. Na útesech jsou tak vidět několik centimetrů i metrů silné vrstvy hornin, které určují určité období. Útesy se stále mění. Jejich eroze je především tvořena mořským vlnobitím u jejich paty. Důkazem toho je Branaunmore, 67 metrů vysoký skalní ostroh, který se nachází přímo pod O’Brienovou věží a tak se mu někdy říká i O’Brienův útes. Tento kamenný ostroh byl kdysi součástí útesů.

Cliffs of Moher

Útesy Moher v Irsku

Svůj název dostaly útesy od pevnosti Moher, která zde kdysi stála. Jednalo se o typ pevností, které v Irsku vznikaly už od doby železné. Tato však byla na začátku 19. století zbořena kvůli získání stavebního materiálu. Tehdy zde totiž stavěli věž a telegrafní spojení, které by mělo varovat v případě invaze napoleonských vojsk.

Cesta podél Moherských útesů

Útesy Moher si oblíbili i umělci a filmaři. V roce 2009 se zde natáčel film Harry Potter a princ dvojí krve. Svůj videoklip zde natáčela například slavná americká kapela Maroon 5.

Vstup (2020)

Vstupné na místě je 8 EUR pro dospělé, 7 EUR pro studenty, 5 EUR pro seniory a děti do 16 let mají vstup zdarma. Při nákupu vstupů online může být cena nižší.

Návštěvnické centrum útesů Moher

Expozice o Moherských útesech

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.