fbpx

Petropavlovská pevnost: pevnost a katedrála stála u zrodu Petrohradu

Petropavlovská pevnost je nejdůležitější památkou Petrohradu. Právě výstavbou této pevnosti zahájil Petr Veliký vznik budoucího carského města Petrohrad. Původně byla postavena na ostrůvku řeky Něva. Dnes se věž kostela na pevnosti hrdě tyčí mezi bohatou zástavbou Petrohradu a mezi rušnými bulváry.

Petrohrad – Petropavlovská pevnost


Sám Petr Veliký nechal vystavět pevnost v roce 1703. Pro ni si vybral místo na Zaječím ostrově na řece Něvě. Zaječí ostrov, na kterém Petropavlovská pevnost stojí, je 860 metrů dlouhý a 430 metrů široký. Důležitým parametrem stavby bylo, aby kolem ní nebyl žádný prostor, kde by se mohli protivníci vylodit. Pevnost tak zabírá úplně celou plochu.

Petropavlovská pevnost – Petrohrad

Pevnost dostala Korunní hradby, které byly nejprve tvořeny pouhými obrannými valy širokými 30 metrů. Později byly obloženy kameny a vznikly obranné hradby. Mimo samotných valů se postavily i obranné bašty. Těch bylo na pevnosti postaveno šest.

Petropavlovská pevnost – pevnost a vezeni

Nedlouho po založení pevnosti byla v jejím středu postavena katedrála svatého Petra a Pavla, která dala pevnosti jméno. I tuto stavbu nechal postavit Petr Veliký a první návrh načrtl prý on sám. Z jeho návrhu tak vznikla stavba, která se svou výškou 122 metrů byla nejvyšší stavbou Petrohradu až do roku 2012. Stavba ale neladí s běžnými pravoslavnými svatostánky, které jsou stavěny barokně baculatě a s báňovitými stříškami. Katedrála svatého Petra a Pavla se totiž pyšní dlouhatánskou špičatou věží. Na špičku byla umístěna pozlacená soška anděla, která dostala za úkol chránit město.

Petropavlovská pevnost – katedrála

Významnou úlohou katedrály bylo to, že sloužila jako pohřebiště Romanovců. Jsou zde tak umístěni všichni carové až k Alexandru III. Další úlohou pevnosti bylo to, že sloužila jako vězení. Jedním z vězňů byl samotný syn Petra Velikého, a to Alexej, který zde byl umučen.

Petrohrad – Petropavlovská pevnost

Dnes při návštěvě pevnosti můžete nahlédnout do chrámu nebo se jít podívat do některého z muzeí, která tu jsou. Nachází se zde Muzeum kosmonautiky a historické muzeum věnované Petrohradu i samotné pevnosti. Určitě se ale běžte také projít po hradbách, obranných valech a obranných baštách. I když je pevnost na ostrově, dostanete se tam pohodlně po mostě. Spojení ostrova s pevností mostem je zde od samotného počátku pevnosti.

Petrohrad – katedrála sv. Petra a Pavla

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.