fbpx

Pletna: loď typická pro Bledské jezero

Pletna je loď typická jen a pouze pro Bledské jezero. Jedná se o originální plavidlo, které už zdálky poznáte podle barevné markýzy chránící pasažéry před všemožnými živly. Tuto loď nepohání žádný motor, ale poctivá síla „pletnaře“. Ale pozor, pletnař je vážené povolání po staletí dědící se z generace na generaci.

Lodě Pletna na jezeře Bled


Historie bledských pleten zasahuje až do 16. století. S jejích výrobou se začalo přesněji kolem roku 1590. Je to dřevěná loď, která podobně jako benátské gondoly, má ploché dno. Je 7 metrů dlouhá a 2 metry široká. Pojme bezpečně 18 pasažérů, kteří se chtějí vydat na cestu po Bledském jezeře.

Lodě Pletna na Bledský ostrov (Blejski otok)

Místo motoru ji pohání svaly pletnaře. Ti ve stoje pohánějí loď pomocí hned dvou vesel. Pletnař je vážené povolání. Vlastnické právo na pletny dala Marie Terezie zdejším zemědělcům, kteří dostali k pěstování chudší půdu. Od té doby se toto právo předává z generace na generaci a dnes Bledské jezero křižuje 23 lodí. Nikde jinde než u jezera Bled na ně narazit nemůžete. U tohoto jezera se nachází i specializovaná dílna, kde je řemeslně vyrábí a renovují.

Lodě na jezeře Bled a Bledský hrad

Název lodě pletna má hned několik možných původů. Buď může být od slova „pletená“, což by symbolizovalo pletené přístřešky pro pasažéry. Další teorie vychází z německého slova „plateboot“ což vyjadřuje loď s plochým dnem.

Výletní lodě Pletna na Bledu

Na jezeře Bled tyto lodě bez problémů rozeznáte. Mimo menších veslic a paddleboardů zde totiž nic jiného nepluje. Tyto lodě s pestrobarevnými stříškami vás nejčastěji svezou z městečka Bled na známý Blejský otok. To je ostrov s poutním kostelíkem Nanebevzetí Panny Marie ve středu Bledského jezera. Ten taky bezpečně rozeznáte, neboť na jezeře žádná jiná takto výrazná dominanta není.

Vodní sporty na jezeře Bled

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.