fbpx

Pramen řeky Soči: zde se rodí „dcera hor“

V Julských Alpách přímo pod sedlem Vršič se nachází místo zvané jako Izvir Soče, neboli pramen Soči. Zde se rodí řeka, které místní říkají „dcera hor“. Díky tyrkysovému zbarvení vody v podzemním jezeře, odkud řeka vyvěrá, se místo řadí mezi nejmagičtější v Evropě.

U pramene řeky Soča

K vývěru řeky Soče z podzemního jezera se nemusí chodit daleko. Přímo pod pramenem leží turistická chata Koča pri Izviru Soče, ke které vede silnice. Nicméně i tak cesta není úplně snadná, neboť po poměrně prudkém stoupání do svahu čeká každého návštěvníka chůze po cestě typu via ferrata. Naštěstí však není dlouhá a s kvalitnější obuví ji zvládne skoro každý.

Cesta k pramenu Soči

Zde se turista objeví na místě obklopené skalami přímo nad tokem řeky, která se prodírá svou cestou pod obrovskými balvany. Přímo před návštěvníkem se objeví náhled do onoho podzemního jezera se svou typickou tyrkysově zbarvenou vodou.

Izvir Soče

Na úvod se řeka představí v 10ti metrovém vodopádu, který se nachází pod pramenem. Poté se Soča vydává na svou pouť údolím skrze Julské Alpy k městu Bovec a dál do Itálie k Benátské zátoce, kde se její voda vlévá do moře. Celkem tak urazí k moři 136 kilometrů. Na italském území řeka dostává zdejší název Isonzo. Na horním toku si řeku oblíbili vodáci, níže vzniklo několik vodních elektráren a slouží k lodní přepravě.

Údolí řeky Soči

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.