fbpx

Nejznámější cyklostezky Německa: známe ty nejkrásnější

Německo je země, kde je bohatá síť pohodlných cyklostezek. Protože německé cyklostezky známe a rádi do této země vyrážíme za cyklistikou, zde je přehled těch nejatraktivnějších a nejznámějších. Ve všech případech se jedná o stezky vhodné k nenáročné cyklistice. Jsou to cyklotrasy bez velkých převýšení a po zpevněných asfaltkách nebo šotolinách. Zde je přehled nejlepších cyklostezek Německa.

Nejkrásnější cyklostezky Německa


Rýnská cyklostezka

Řeka Rýn se dá označit za jednu z nejvýznamnějších německých řek. Řeka Rýn se formuje ve Švýcarsku a zásobuje vodou Bodamské jezero. Od Bodamského jezera už tvoří hranice Německa a Francie. Poté vede přes mnohá malebná údolí. V nich řeku stráží četné středověké hrady a svahy údolí pokrývají nekonečné vinice. Na řece stojí mnoho hezkých městeček s hrázděnými domky, kterým dominují gotické kostelíky. Tímto nejvýznamnějším svatostánkem na řece je katedrála v Kolíně nad Rýnem.

Vinice nad Rýnem a město Bingen

Cyklostezka podél Mosely

Mosela je řeka, která pramení ve Francii a teče kolem lucemburské vesničky Schengen. Významná část řeky však vede Německem až do města Koblenz, kde se vlévá do Rýna. Stejně tak, jako řeka Rýn, vede Mosela údolní krajinou, kterou si oblíbili vinaři a řeku lemují četná městečka s hrázděnými domky. Na soutoku Mosely s Rýnem se nachází místo zvané jako Deutsches Eck. Je to ostroh, na kterém se nachází jezdecká socha prvního německého císaře Wilhelma I.

Soutok Rýna a Mosely – Deutches Eck

Labská cyklostezka

Tuto cyklistiku známe především, protože začíná u nás v Česku. Nejdelší úsek cyklostezky ale vede Německem. Z celkové délky 1220 kilometrů vede 840 kilometrů na území našeho souseda. Německá část nejprve vede skrze zajímavou krajinnou oblast Saské Švýcarsko. Poté cyklostezka, stejně tak jako řeka, vede skrze atraktivní město Drážďany, město porcelánu Míšeň, kolébku církevní reformace Lutherstadt, město školy Bauhaus Dessau nebo významné centrum Magdeburg. Zajímavý je i samotný Hamburk, který je možné díky této cyklostezce navštívit. Cyklostezka končí u pobřežního města Cuxhaven, kde se Labe vlévá do Severního moře.

Řeka Labe u Magdeburgu

Dunajská cyklostezka

Nejvýznamnější evropská řeka má taky svou cyklostezku. Začíná v německém městě Donaueschingen, které se nachází nedaleko Bodamského jezera. Poté vede přes německá města Ulm, Ingolstadt a Řezno (Regensburg). Německo opouští za městem Pasov, ve kterém se nachází soutok s řekou Inn. Podél řeky se nachází mnoho měst s historickým jádrem plným hrázděných domků a s katolickým dómem v jejich středu.

Řeka Dunaj v Bavorsku

Innská cyklostezka

Cyklostezka podél řeky Inn vede částí Horního Bavorska. Inn opouští Rakousko u města Kufstein. Cyklostezka končí u Pasova, kde se Inn vlévá do Dunaje. V okolí řeky se i zde nachází několik zajímavých míst. Bavorsko je velmi katolickou zemí. Město Altötting je významným poutním místem a dál po proudu řeky je město Marktl – rodiště papeže Benedikta XVI.

Cyklistika podél řeky Inn

Podél Bodamského jezera

Podél Bodamského jezera, které se nachází na pomezí Německa, Rakouska a Švýcarska, vede cyklostezka Bodensee-Radweg. Můžete si tak toto jezero prohlédnout doslova ze všech úhlů a navštívit zajímavá místa na březích. Pro Čechy je nechvalně známé město Kostnice. Německý Friedrichshafen proslavila Zeppelinova továrna na vzducholodě, ale ve městě je i krásná promenáda s vyhlídkovou věží na konci mola. Ve městě Lindau se těšte na starobylé jádro s hrázděnými domky a kostelem sv. Štěpána. Zajímavý je i ostrov Reichenau, kde se nachází významný benediktýnský klášter.

Cyklistika okolo Bodamského jezera

Ostrovy Rujána u Usedom

Ostrov na severu země v Baltském moři dnes láká i cyklisty. Zde se můžete projet podél písečných pláží a vyjet na vyhlídku nad bílým křídovým útesem. Kochat se můžete i z majáku, jako je na mysu Arkona. Kdyby vás to v Německu nebavilo, můžete popojet podél moře do Polska. Výhodou putování kolem Rujány je oproti jiným německým cyklostezkám i to, že právě zde si můžete dát přímo v přístavu čerstvé mořské speciality. Vzhledem k zeměpisné šířce je zdejší podnebí v letních měsících pro cyklistiku ideální.

Cykloturistika na ostrovech Rujána a Usedom

Zrušené železnice Bavorska

Na bývalých železničních tratích v Bavorsku vznikla síť pohodlných cyklostezek. Vzhledem k tomu, že se nacházejí kousek od českých hranic, jsou mezi Čechy velmi oblíbené. Za zmínku stojí tři konkrétní trasy, kdy každá je dlouhá přibližně 50 kilometrů. „Stezka přátelství“ vede Hornofalckým lesem z Nabburgu do Schönsee u českých hranic. Nedaleko od ní vede cyklotrasa z Eslarnu do města Neustadt an der Waldnaab. Třetí a asi nejzajímavější vede od zříceniny hradu Falkenstein do krásného a oblíbeného Regensburgu (Řezna). Byť tyto cyklostezky vedou zvlněnou krajinou, tak díky tomu, že vedou po původních železničních tratích není potřeba zdolávat velká převýšení.

Regensburg – cyklistika ve východním Bavorsku

Máte svou nejoblíbenější cyklostezku Německa? Napište nám ji do komentářů.


A jak tyto cyklostezky poznat?

Podívejte se na naše cyklistické zájezdy nejenom do těchto míst.

1 1 hlas
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.