fbpx

Europoort: rotterdamský přístav je novodobou branou do Evropy

Svého času největším přístavem světa se může chlubit nizozemské město Rotterdam. Přístav se nachází ve společné deltě řek Rýn a Máza a zabírá 42 kilometrů dlouhý úsek jednoho z ramen delty, zvaného jako Nová Máza.


Historie přístavu zasahuje do poloviny 12. století. Tehdy byl totiž ve městě dokončen první kanál, na jehož základě vznikl přístav. Ten se stal nejprve zastávkou obchodních lodí do Anglie, Francie i Německa. Časem ale čím dál více lodí začalo brát Rotterdam jako svůj cíl. Postupem času se rotterdamský přístav vypracoval na největší v celé Evropě a na přelomu tisíciletí se dalo mluvit i o největším přístavu světa.

Přístav Europoort v Rotterdamu

V roce 2004 ho však předběhl přístav v Šanghaji. Přístav se však vyvíjí dále a například se zavázal k tomu, že od roku 2050 nebude produkovat žádné emise do ovzduší.

Vodní kanál v Přístavu Europoort

Dnes zabírá oblast 126 kilometrů čtverečních, od centra města až k ústí do moře. Oblast přístavu však musel uzpůsobit člověk, a to ve velkém. Byl zde vybudován vodní kanál Nieuwe Waterweg (Nová vodní cesta) a část přístavu byla vybudována na uměle vytvořené části pevniny. Ta vznikla z písku získaného z mořského dna. Aby se do přístavu nedostala mořská voda během mořských bouří a jarních záplav, musela být na okraji přístavu vybudována i přílivová bariéra s obrovskými pohyblivými vraty Maeslantkering.

Oblast Maasvlakte

Rotterdamský přístav, zvaný jako Europoort, se dá poznat z lodě při turistické plavbě. Během ní si můžete v reálném čase prohlédnout fungování tohoto průmyslového celku.

Přístav Europoort v Rotterdamu

A dít se tady jistě něco bude, protože ročně projde tímto přístavem na 15 milionů kontejnerů se zbožím. To znamená ročně více jak 120 tisíc připlutí lodí a jenom samotný přístav zaměstnává přes tisíc zaměstnanců. Pravděpodobně jedním z těch kontejnerů přišlo do Evropy něco, co máte doma a denně využíváte.

Přístav Europoort v Rotterdamu

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Miluše Dvořáková
Miluše Dvořáková
1 rok před

Úžasné

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.