fbpx

Rybářská bašta: Jedna z nejlepších vyhlídek na Budapešť

Na Hradním vrchu města Budapešti se nachází místo známé jako Rybářská bašta, neboli Halászbástya. Na místě, kde se kdysi pořádaly rybářské trhy, byla během roku 1895 k oslavám tisíciletého výročí Maďarska zahájena stavba novorománské kamenné bašty, která však má pro Maďarsko mnohem hlubší význam.

Rybářská bašta – Budapešť (Maďarsko)


Kdysi se zde pořádaly rybí trhy, dnes se zde setkávají návštěvníci města a vychutnávají si jeden z nejlepších výhledů na Budapešť. Vyhlídka je totiž na návrší Várhegy zvedajícím se nad tokem mohutné řeky Dunaj. Z Rybářské bašty máte v malíku parlament, Řetězový most a vidíte i kopuli baziliky svatého Štěpána.

Budapešť – Rybářská bašta a Matyášův chrám (Maďarsko)

Se stavbou bašty se začalo roku 1895. Tehdy totiž v Budapešti horlivě slavili tisícileté výročí země a nejen v Budapešti vznikaly výjimečné stavby, které obdivujeme dodnes. Autorem návrhu byl architekt Frigyes Schulek a na obnovách vyhlídky po druhé světové válce se podílel jeho syn János. Než dílo z bílých kamenů bylo dokončeno, uplynulo celých 7 let.

Rybářská bašta – vyhlídka v Budapešti (Maďarsko)

Sedm věžiček symbolizuje sedm maďarských kmenů, které založily Maďarsko. Špičaté věže evokují tradiční maďarské stany. Uprostřed bašty poté stojí jezdecká socha svatého Štěpána, patrona země a jednoho z největších Maďarů. Právě on totiž maďarské kmeny sjednotil a založil společnou zemi.

Rybářská bašta – socha svatého Štěpána a Matyášův chrám (Maďarsko)

Co se týče názvu, zřejmým zdrojem inspirace je právě to, že se zde pořádaly rybářské trhy. Teorií o původu názvu a spjatostí s rybáři je zde víc. Pod místem bašty zde údajně na břehu Dunaje stála rybářská vesnice. Dále se přišlo na to, že právě toto místo během středověku chránil cech rybářů, a také, že dřívější bašty na Hradním vrchu bránili před nájezdy Turků v 18. století právě rybáři.

Rybářská bašta – historie (Maďarsko)

Vstupné

Vstupné na vyhlídku by se platit nemělo, i když tam turnikety jsou. Při ohromení z výhledu na Dunaj se nezapomeňte ohlédnout i za sebe. Nad Rybářskou baštou se tyčí ohromná stavba Matyášova chrámu. Hned vedle stojí vyhlášený luxusní hotel Hilton. Když už vyšlápnete k baště, určitě zamiřte i k Budínskému hradu.

Rybářská bašta – vstupné se neplatí (Maďarsko)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.