fbpx

Rýnské vodopády: nejznámější vodopády Švýcarska u města Schaffhausen

Na řece Rýn nedaleko Bodamského jezera se nachází výjimečná a celkem známá zajímavost. Rýnské vodopády jsou největšími vodopády Evropy a oblíbeným turistickým cílem. Vodopády jsou široké 150 metrů a jejich průtok se může během jednoho roku klidně až zpětinásobit.

Rýnský vodopád – Rheinfall (Švýcarsko)


Vodopády dosahují výšky 23 metrů a jejich šířka je 150 metrů. Průtok řeky Rýn v místě vodopádů je velmi proměnlivý. Mezitím, co v zimě je průměrný průtok jen asi 250 m³/s, tak v létě dosahuje průtoku i 700 m³/s. Roční průměr nám tak vychází na nějakých 475 m³/s. Dolní rekord dosáhly roku 1921, kdy byl naměřený nejnižší průtok 95 m³/s. Naopak nejvyšší hodnota byla 1250 m³/s byla naměřena roku 1965.

Rýnský vodopád u města Schaffhausen (Švýcarsko)

Rýnský vodopády se nachází u švýcarského městečka Neuhausen am Rheinfall. To sousedí se známým městem Schaffhausen se zajímavým a zachovalým historickým jádrem. Nachází se tam mnoho pěkných domků s výzdobou a obchůdky v přízemí.

Schaffhausen – Rýnský vodopád (Švýcarsko)

U Rýnských vodopádů se nachází vyhlídková plošina, ze které je budete mít jako na dlani. A za vyššího průtoku budete mít vodu na dlani doslova. Tyto vyhlídkové terasy jsou na obou březích Rýna. Pokud by vám to přišlo málo dobrodružné, můžete se jet k vodopádům podívat na vyhlídkové lodi. Ta balancuje v peřejích a silném proudu řeky Rýn hned kousek pod vodopády. Tato vyhlídková loď vás dostane i na ostrůvek uprostřed vodopádů, který spíš připomíná strmý skalní útes.

Rýnské vodopády Schaffhausen (Švýcarsko)

Výraznou budovou nad jižní stranou vodopádu je hrad Wörth. Mimo teras a vyhlídkových lodí zde nechybí obchůdky se suvenýry, občerstvení i restaurace. Možná se ale budete při návštěvě vodopádů vůbec divit, jak blízko k takto dramatickému průtoku mas vody jsou lidé schopni postavit stavby nebo dokonce i železniční trať.

Rýnské vodopády – Rheinfalls (Švýcarsko)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.