fbpx

Skanzen Szentendre: tradice a kultura celého Maďarska

Na okraji malebného městečka Szentendre, které díky vlivům srbské kultury i jeho poloze na Dunaji dostalo svůj osobitý a malebný ráz, se nachází největší skanzen v Maďarsku. Muzeum pod otevřenou oblohou Szabadtéri Néprajzi Múzeum je místem, kde můžete vidět lidová stavení i tradice z celého Maďarska. Hned několik vesnic ve skanzenu je dokonce propojeno historickou železnicí.

Skanzen Szentendre (Maďarsko)


Městečko Szentendre je oblíbeným cílem výletů díky jeho poloze doslova kousek od Budapešti. Většinou se míří do jeho centra plného malebných domků s obchůdky se vším možným. Možná snad ještě zajímavější je ale zdejší skanzen. Szabadtéri Néprajzi Múzeum, jak se mu maďarsky říká, je celý venkov Maďarska na jednom místě.

Skanzen Szentendre u Budapeště – historická vesnička (Maďarsko)

Skanzen je rozdělen na několik menších vesniček, které jsou vždy věnované některému maďarskému regionu či tématu. Byť jsou zdejší stavení svezená z celé země, vždy jsou zakomponovány tak, aby na sebe krásně navazovala. Jsou zde tak třeba vesničky věnovaná oblasti kolem Balatonu, Východnímu Podunají či napodobenina tržního městečka. Skanzen takto postupně vznikal mezi lety 1974 až 2010.

Skanzen Szentendre u Budapeště – historická stavení (Maďarsko)

Skanzenu stále vládne život. Po skanzenu potkáte lidi v krojích nebo dobových oblecích. Když budete mít štěstí, narazíte i na osoby na historických povozech. V některých staveních předvádějí svá řemesla a někde se mohou děti do činnosti přímo zapojit. I když se někdy pracovníci skanzenu když zjistí, že neumíte maďarsky zdráhají, jinde si to určitě užijete.

Skanzen Szentendre – tržní městečko (Maďarsko)

Mezi jednotlivými vesničkami je možné se popovézt vláčkem, a tak rozhodně není nutné se bát velikosti areálu muzea. Jezdí zde dobový a stylový motoráček, kdy jízda v něm bude dalším ze zážitků ve skanzenu. Nebojte se však žádných závratných rychlostí. Maximální rychlost motoráčku je 15 kilometrů za hodinu. Takové rychlosti by se nebáli ani v 18. století, ale vy si budete moci v klidu prohlížet skanzen i z okénka toho vehiklu.

Skanzen Szentendre – místní lidé (Maďarsko)

Přímo v areálu skanzenu není nouze o jídlo. V některých budovách přímo připravují a prodávají maďarská jídla typická pro dobu dané části skanzenu. Uprostřed skanzenu narazíte i na větrný mlýn, kostel nebo farmu se živými zvířaty. V tržním městečku je poté místo i pro dočasné výstavy.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.