fbpx

Solný důl Wieliczka: Polsko se pyšní nejkrásnějším dolem Evropy

Nedaleko polského Krakova se ve městě Wieliczka nachází jedna z památek ze seznamu světového dědictví UNESCO – kopalnia soli. Zdejší solný důl, který patří mezi nejstarší v Evropě, sloužil již od středověku, a to až do počátku 21. století. Dnes už místo horníků hostí díky své zpřístupněné části návštěvníky z celého světa.


Celý komplex solných dolů měří na 300 kilometrů a celkově je důl rozprostřený do 9 podzemních pater. Nejhlubší část dolu se nachází 327 metrů pod povrchem. Pravdou však je, že zpřístupněné jsou jen asi 2 % dolů na 3 podlažích.

Solný důl Wieliczka – kaple sv. Kingy

Turistická trasa je dlouhá 3,5 kilometru a trvá asi 2,5 hodiny. Cestou návštěvník míjí množství soch mýtických a historických postav. Ty nejsou vytesány do jiného materiálu, než kamenné soli z těchto dolů a zdobí množství chodeb, sálů a kaplí. Nic z toho se nevyrovná kapli sv. Kingy. To je nejkrásnější a největší sál zdejších dolů. Tento sál je schopný pojmout na 500 osob.  V hloubce přes 100 metrů pod zemí zaujme mimo zářivých lustrů vlys Poslední večeře páně inspirovaný freskou Leonarda da Vinciho.

Historii těžby soli připomínají jak těžební zařízení nebo šachty, tak i staleté dřevěné konstrukce zakonzervované chladným báňským vzduchem. Podzemní jezírka neobsahují jistě jinou vodu, než tu slanou.

Solný důl Wieliczka – vstup do dolu

Byť zpočátku musí návštěvník sestoupit po 380 schodech, v závěru cesta vede na povrch pomocí historického výtahu. Asi proto, aby zůstalo dostatek sil pro nákup suvenýrů. Mezi běžné suvenýry patří například pytlíček soli do koupele nebo cokoliv z kamenné soli.

Klima v dolech udržuje celoroční teplotu okolo 15 °C s vysokou vlhkostí a velkým obsahem jodu. Vzduch v dolech je bez bakterií a tak tu vzniklo i sanatorium pro léčbu alergií i respiračních chorob. Mimo sanatoria však v dolech je luxusní restaurace, kino, muzeum a prostory pro sportovní aktivity a společenská setkání či svatby.

Solný důl Wieliczka – prohlídka dolu

Důl sloužil již od 13. století. Solný důl tak patří mezi nejstarší na světě a prvenství nese bývalý důl v nedaleké Bochnii. Pro Polsko se tak stala sůl důležitým vývozním artiklem. Ne nadarmo se soli začalo říkat bílé zlato, sloužila někdy i jako platidlo. Důl se začal otevírat veřejnosti poměrně brzo, první návštěvníky přivítal už v 15. století a k prvnímu rozvoji turismu došlo ve století 18. Brány dolu mezitím prošli osobnosti jako Mikoláš Koperník, Johann Wolfgang von Goethe, Fryderyk Chopin, Dmitrij Ivanovič Mendělejev či Karol Wojtyła (papež Jan Pavel II.). Poslední sůl zde vytěžili v roce 1996, a to proto, že tržní cenu soli převážila hodnota historická.

TIP: Do solného dolu Wieliczka se můžete podívat během našeho poznávacího zájezdu do Krakova.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.