fbpx

TOP 15: Nejkrásnější hory v Evropě

Nejkrásnější a nejhezčí hory v Evropě

Evropský kontinent je protkaný krásnými horami. Těmi, které často oddělovaly země. Těmi, které v lidech ze zdola vyvolávají pocity tajemna a zvědavosti. Naštěstí staré tabu o podivínství bezúčelného pokořování hor už je pryč. Hory tak můžeme objevovat a užívat si jejich krásy i mocnost, kterou příroda stvořila. Zde je výběr 15 pohoří a horských oblastí, které stojí za to navštívit a spatřit.


Dolomity

Dolomity jsou často spojovány s dvěma věcmi, horninou která dala horám název, a s takřka kolmými skalními stěnami. Takovými, jako má symbol Dolomit Drei Zinnen. Dolomity však nejsou jen o pověstných třech štítech. Jsou o desítkách krásných skalních masivů s našedlou a v záři zapadajícího slunce zlatavou barvou. Takovou, jakou je možné spatřit i na nejvyšší Marmoladě.

Turistika v Dolomitech – Itálie

Julské Alpy

Jednou z nejkrásnějších částí Alp jsou Julské Alpy, které se nachází na severozápadě Slovinska a přesahují až do Itálie. Mezi nejznámější vrcholy patří nejvyšší Triglav nebo menší Mangart. Pravdou je, že mnoho nejvyšších vrcholů této části Alp je dostupných jen pomocí zajištěných cest. I tak jsou v oblasti i klidnější oblasti, jako v údolí řeky Soča či u Bledského a Bohinjského jezera.

Julské Alpy – výhled na hory kolem Triglavu

Vysoké Tatry

Nejvyšší pohoří Slovenska snad netřeba představovat. Ostré skalní štíty a kouzelné doliny charakterizují toto pohoří. Nejvýše položený vrchol, kam vedou značené trasy, jsou Rysy s nejvyšším bodem na kótě pro 2503 metrů nad mořem. Tato hora je nejvyšší v Polsku, ale s menším detailem. Hranice vede pod vrcholem, a tak Poláci se na svém území dostanou jen do 2499 metrů. Nejvyšší Gerlachovský štít (2654 m n. m.) je dostupný jen s horským vůdcem.

Vysoké Tatry na Slovensku

Pyreneje

I když máme v Evropě otevřené hranice, mezi Francií a Španělskem tomu tak úplně není. Takovými obraznými hranicemi je táhnoucí se pohoří Pyreneje, které stojí mezi těmito evropskými zeměmi. Pyreneje, které se táhnou v délce přes 300 kilometrů, ukrývají na stovku ledovců a nesčetně krasových jevů. Vápencové vrstvy pohoří totiž nechaly vzniknout jeskyním, propastem nebo závrtům. Nicméně své kouzlo má hlavně nesčetné množství vrcholů s holými návršími a dlouhými táhnoucími se horskými hřbety.

Pyreneje na pomezí Francie a Španělska

Fagaraš

Fagarašské hory, obvykle zkráceně nazývané jako Fagaraš, patří mezi nejkrásnější pohoří v Rumunsku i na Balkáně. Pohoří je také nejvyšší v zemi, kdy nejvyšší hora dosahuje výšky 2 544 metrů. Pohoří v porovnání třeba s Alpami není tolik navštěvované, a tak je ideální pro náročnější turistiku a treking krásnou přírodou s výhledy na stovky nazelenalých špičatých hor.

Silnice přes pohoří Fagaraš

Durmitor

V severní části Černé Hory se nachází pohoří Durmitor, které je známé i jako populární národní park. Hory v Durmitoru jsou podobně vysoké jako v rumunském Fagaraši. Ve vápencových horách Durmitoru je plno krasových jevů. Mezi zajímavá místa patří nejhlubší kaňon Evropy a druhý nejhlubší na světě (po americkém Coloradu). 1 300 metrů hluboký kaňon vyhloubil tok řeky Tara. Krásná jsou i „horská oka“. Takto totiž místní říkají zdejším ledovcovým jezerům.

Pohoří Durmitor v Černé hoře

Walliské Alpy

Walliské Alpy v sobě zahrnují jedny z nejkrásnějších partií Švýcarska a Itálie, na jejichž hranici se toto pohoří nachází. A to včetně té nejfotografovanější partie, hory Matterhorn. Oblast také patří mezi nejvyhledávanější v Alpách. Mimo krásných alpských štítů jsou zde i ohromující ledovce, jako například Gornergletscher. Do oblasti vede i jedna z proslulých švýcarských horských tratí, a to z Zermattu na vrchol Gornergrat. Celkem je možné v této oblasti Alp obdivovat 35 čtyřtisícovek.

Walliské Alpy – hora Matterhorn

Vysoké Taury

Vysoké Taury jsou doslova vysoké. Alespoň na rakouské poměry, protože pohoří zahrnuje nejvyšší horu Rakouska, Großglockner. Táhnoucí se pohoří rozděluje Salcbursko a Korutany. Pohoří ukrývá mnoho krásných skalních vrcholů, které vyčnívají ze zelenosti nižších sousedních pohoří. Zároveň se ve Vysokých Taurách nachází nemálo ledovců a pěkných míst pro turistiku různých náročností.

Nejvyšší hora Rakouska – Großglockner v pohoří Vysoké Taury

Karwendel

Méně známým tipem je pohoří Karwendel v Rakousku, které je z jihu ohraničeno údolím řeky Inn u města Innsbruck. Vápencové masy pohoří Karwendel převyšují dno údolí o 2 výškové kilometry. Pro příznivce treků a horské turistiky má toto pohoří výhodu. Nevede na něj toliko lanovek. O to je přirozenější a malebnější pro ty, co toto pohoří zdolají. Nejvyšším vrcholem je Birkkarspitze, nicméně není jediným vrcholem, který si zaslouží pozornost.

Hory v rakouských Alpách

Bernina

Na jihovýchodě Švýcarska se nachází horský masiv Bernina. Vrchol Piz Bernina je s výškou 4049 metrů nad mořem nejvyšším vrcholem Východních Alp. Mezi zajímavá lehce dostupná místa patří sedlo s jezerem Lago Bianco. K tomuto jezeru nevede jen horská silnice, ale také proslulá železnice, po které jezdí vlak Bernina Express. Na úpatí masivu Bernina leží oblíbené údolí Engadin s centrem v městečku Svatý Mořic.

Prùsmyk Bernina – Bernina Pass

Jotunheimen

Nejvyšším pohořím Norska i celé Skandinávie je Jotunheimen. Název pohoří znamená „Pohoří obrů“. Jestli vám to něco připomíná, tak správně. Název byl totiž inspirován českými Krkonošemi, respektive německým názvem nejvyššího pohoří Česka. Nejvyšší vrchol Galdhøpiggen dosahuje výšky 2469 metrů nad mořem. Návštěva tohoto vrcholu může být skvělým zážitkem. Cestou je navíc nutné zdolat ledovec, a to při jištění lanem. Nicméně tato hora nebyla nejvyšší horou Norska vždy. Teď už druhá nejvyšší hora Norska, Glittertind, se snížila důsledkem tání ledovce.

Národní park Jotunheimen v Norsku

Bieszczady

Na rozmezí Polska a Ukrajiny se nachází nepříliš nápadné pohoří, které však nabízí klidné poloniny, kde klid narušuje jen burácení travních porostů ve větru. Biesczady nejsou pohořím, ve kterém můžeme očekávat dramatické vrcholy a ostré štíty. Právě naopak. A právě proto hory mohou patřit mezi ty nejkouzelnější.

Pohoří Bieszczady v Polsku

Mont Blanc

Montblanský masiv je tím vůbec nejvyšším v Evropě, pokud nebudeme počítat vyšší Kavkaz. Hora Mont Blanc spojuje Francii, Itálii a Švýcarsko. Pravdou je, že poslední ze zmiňovaných zemí doslova okrajem, protože hranice se Švýcarskem prochází krajními vrcholky masivu. I tak se jedná o kouzelný masiv, který dosahuje výšky 4808 metrů nad mořem.

Masiv Mont Blanc v Alpách

Rila a Pirin

Rila a Pirin je dvojice sousedních pohoří v Bulharsku, které patří mezi nejznámější na Balkáně. Kdyby se obě pohoří utkala v ringu, byl by to velmi těžký boj. Nejvyšší hora Bulharska, kterou je Musala s výškou 2925 metrů, se nachází v pohoří Rila. Pirin přitom má nejvyšší bod na kótě 2914 metrů. A podobná jsou si ve více ohledech. I kráse těchto pohoří, která mají vskutku velehorský ráz. A krásné hory střídají pěkná jezera. Malebné je například jezero Tavnou nebo Sedm Rilských jezer.

Pohoří Rila v Bulharsku

Ötztalské alpy

Druhé nejvyšší pohoří Rakouska si určitě zaslouží pozornost. Nachází se na jih od Innsbrucku a v horách je ukrytý největší ledovec Východních Alp. Snad jedinou vadou na kráse mohou být velká lyžařská střediska, která místy narušují krásnou přírodu. Pravdou je, že zase díky nim je snazší toto pohoří poznat.

Ötztalské Alpy v Rakousku

Nicméně které pohoří a který vrchol je nejkrásnější, to je na každém z vás. Žádnou metriku na to vytvořit nelze, metriku pro výběr nejhezčích hor máme totiž sami v srdci. A které hory je možné aktuálně navštívit s HOŠKA TOUR naleznete zde:

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.