fbpx

Vaduz: památky a zajímavosti hlavního města Lichtenštejnska

Vaduz patří očividně mezi nejmenší metropole Evropy i světa. Hlavní město Lichtenštejnská má totiž jen 5,4 tisíc obyvatel. Nicméně to neznamená, že by ve Vaduzu nebylo co vidět. Skromné hlavní město Lichtenštejnského knížectví má svou katedrálu, zemský sněm a nad tím z vrchu dohlíží knížecí hrad známý též jako Vaduzský zámek.

Vaduz – zajímavosti města (Lichtenštejnsko)


Malé město ve stejně tak malé zemičce na břehu Rýna se chlubí svými nejstaršími zmínkami už od poloviny 12. století. Od 14. století zde sídlilo vaduzské hrabství. Roku 1499 město vyplenili Švýcaři a od počátku 18. století zde ve Vaduzu sídlí Lichtenštejnské knížectví. Pravdou však je, že samotná knížecí rodina až do roku 1938 žila především ve Vídni a u nás na Moravě.

Město Vaduz (Lichtenštejnsko)

Centrum města je tvořeno krátkými uličkami, malými náměstíčky a domy postavenými z kamenných a vápencových kvádrů. Skrze historické centrum vede široká pěší zóna, která kopíruje ne příliš vzdálený svah hradního vrchu a podél které se nacházejí nejvýznamnější stavby Vaduzu i celého knížectví. Tato pěší zóna, nazvaná Städtle, plní úlohy jakési „národní třídy“.

Vaduz (Lichtenštejnsko)

Největší dominantou centra Vaduzu je budova zemského sněmu. Třípodlažní budova, před kterou hrdě vlaje vlajka Lichtenštejnska, je snad nejdůležitější budovou země. Nachází se v ní totiž všechny vládní instituce. Sídlí zde tak vláda, zemský sněm či dopravní inspektorát. I když v tak skromné zemi, jako zdejší knížectví je, se dají měřítkově srovnávat spíš s našimi orgány menšího okresního města.

Vaduz – Zemský sněm (Lichtenštejnsko)

Hrad Vaduz, neboli Vaduzský zámek, leží na vršku nad centrem města. Pokud se budete na něj z centra Vaduzu a budete ho chtít navštívit, rovnou na to zapomeňte. Leda byste byli oficiální návštěvou lichtenštejnského knížete. Jedná se totiž o oficiální rezidenci vládnoucích knížat a je nepřístupný veřejnosti. Rod Lichtenštejnů vlastní hrad od roku 1712, kdy ho koupili od vorarlberských hrabat z Emsu. Nejstarším objektem hradu je dobře viditelná věž z 12. století. Pokud byste se na hrad dostali, zjistili byste, že vchod do věže je až ve výšce 11 metrů.

Beautiful Architecture at Vaduz Castle, the official residence of the Prince of Liechtenstein with blue sky

Katedrála svatého Florina je hlavním svatostánkem Lichtenštejnska. Neogotická katedrála, která byla postavena roku 1874, uchovává knížecí hrobku. I když dříve zdejší katolíci patřili pod švýcarskou diecézi, dnes už má Vaduz vlastní arcidiecézi a vlastního arcibiskupa. Mimochodem v celém Lichtenštejnsku je dokonce 10 farností.

Vaduz – katedrála a památky (Liechtenštejnsko)

Byť je Vaduz město malé, o galerie a muzea zde není nouze. Ty se nacházejí podél hlavní pěší zóny. Historii knížectví se věnuje například Lichtenštejnské zemské muzeum. Klenotnice, neboli  Schatzkammer zase uchovává v obřím trezoru na 120 cenných artefaktů. Nejcennější umělecká díla lichtenštejnských knížat jsou poté uložena v galerii ve Vídni.

Vaduz – památky (Lichtenštejnsko)

1.5 2 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.