fbpx

Vodopád Svartifoss: jeden z nejzajímavějších vodopádů Islandu

Vodopád Svartifoss patří mezi nejpůvabnější a nejzajímavější vodopády Islandu. Nachází se v islandském národním parku Skaftafell. Svůj půvab získal vodopád především díky tomu, že jeho pozadí tvoří čedičové hranoly připomínající píšťaly varhan.

Vodopád Svartifoss – Island


Vodopád je vysoký 20 metrů, což na islandské velikány není příliš. Některé vodopády Islandu dosahují výšky sta a více metrů. To ale nic nebere na jeho kráse. Nachází se v celkem nenápadné krajině. O to lépe v ní vyniká.

Někdy se taky říká tomuto přírodnímu úkazu Černý vodopád. Je to proto, že zde původně byl kráter. Po jeho čedičové stěně následně začala stékat voda, která dnes tvoří tento vodopád. Zajímavou kulisu vodopádu tvoří stěna tvořená množstvím šestiúhelníkových čedičových hranolů. Ty dohromady vytvářejí zajímavý obraz varhan, které se dokonce směrem nahoru uzavírají. Že se jedná o čedič už na první pohled naznačuje jejich černé zbarvení.

Vodopád Svartifoss – Island

Vodopád je největší zajímavostí národního parku Skaftafell. K vodopádu je nutné dojít pešky. Nicméně celý okruh vedoucí čistou islandskou krajinou je dlouhý asi 3 kilometry a vidění tohoto vodopádu stojí za to. Cestou je k vidění i další vodopád, i když už ne tak atraktivní, Hundafoss.

Vodopád Svartifoss – Island

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.