fbpx

Hazmburk – dominanta Českého středohoří

Jednou z nepřehlédnutelných dominant krajiny Poohří je výrazný vrch Hazmburk, jenž díky zachovalým věžím stejnojmenného hradu dostává své osobité kouzlo. Jak na vrch, tak i na hrad je státem vyhlášena ochrana. Vrchol se tyčí přímo nad vesnicí Klepý. Díky své poloze je od jihu spolu s horou Říp jedním z prvních výrazných bodů Českého středohoří.


Vrchol byl osídlen již v pravěku, neboť zde byly objeveny pozůstatky již z mladší doby kamenné. Od této 7 tisíc let staré kultury  nám zbyla vypíchaná keramika. Kromě těchto pozůstatků zde byly objeveny nálezy z doby bronzové, období halštatské a laténské kultury nebo pozůstatky z období římské. Po tomto dlouhém období vývoje se zde v osmém a desátém století usídlili už Slované. I když zdejší vesnice Klapý pochází ze 12. století, samotný hrad byl postaven v první polovině 14. století. Jedním z majitelů hradu byl Jan Lucemburský nebo také Zbyněk Zajíc z Valdeka. Ten dal hradu i jméno, jenž nese dodnes. Poté nastalo dlouhé období střídání různých majitelů.

Koncem 19. století došlo k prvnímu sesuvu půdy, jenž zapříčinil zboření části vesnice Klapý a poškození samotného hradu. Sesuv se opakoval i dne 3. srpna 1882, ten se ale obešel beze škod na domech, avšak 12. března 1898 a v následujících dnech bylo zbořeno 32 domů, mezi kterýma byla i škola. K asi nejhoršímu sesuvu došlo 11. dubna 1900, kdy bylo zbořeno dokonce celkem 52 domů. V té době z hradu už zbyla jen zřícenina. Poslední sesuv se stal 21. června 1939, ten už neměl takový dopad.

Hrad je opředen mnohými pověstmi. Podle Dalimilovy kroniky hrad stával už v době lucké války, kdy hrad bránili Lučané v čele v bojovníkem Lévou. Když před českým knížetem Hostivítem začali prohrávat, vojáci se chtěli vrátit zpět na hrad. V tom na ně začaly ženy klepat na sukně, aby se do nich schovali. Od toho název Klepý, jenž místní hradiště dostalo. To hradiště zde stávalo podle všeho před samotným hradem. To potvrzuje například i Kosmas ve své kronice. Hazmburk byl inspirací pro díla představitele romantismu Karla Hynka Máchy nebo také pro Svatopluka Čecha a Emila Filu.

Dnes je hrad oblíbeným cílem turistů, který je pohodlně pěšky dostupný jak přímo z obce Klepý, tak i po Zlaté stezce Zemí hradů. Už na dálku jsou vidět dvě výrazné věže, Černou a Bílou. Bíla dnes slouží jako rozhledna, ze které je vidět jak hora Říp, tak pás vrcholů Českého středohoří včetně nedalekého vrcholu Košťál, Lovoše nebo i Milešovky. Ve věži je ukryt i model původního rozsahu hradu. Kolem věže jsou vidět pozůstatky původních kamenných zdí, jenž dnes návštěvníky ukrývají před sluncem a lákají jako místa k odpočinku. Některé dny je zde možnost střílet z kuše.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.