fbpx

NP Arches: národní park kamenných oblouků v USA

Národní park Arches je parkem oblouků, neboť „arch“ totiž v angličtině znamená oblouk. Je to perfektní nomen omen, neboť tento národní park je známý největším výskytem skalních oblouků na planetě. Těch je zde více jak 2000.

Národní park Arches ve Spojených státech amerických (USA)


Zdejší krajina vznikla přibližně před 300 miliony let. Tehdy zde byla slaná voda, která se začala odpařovat a následně zase oblast zaplavovat. Začaly zde tak vznikat solné a pískovcové útvary.

Osídlení bylo na území Arches už po poslední době ledové před 10 000 lety a nativní obyvatelé se své půdy nevzdali. První španělští misionáři v 18. století zde nepochodili a stejně tak oblast opustili v dalším století mormonští osadníci. Až v 80. letech 19. století se zde usadili osadníci, kteří zde začali farmařit. Vznikla tak osada Moab.

Skalní oblouky v NP Arches (USA)

S výstavbou železnice se oblast otevřela zbytku Spojených států, došlo k rozvoji cestovního ruchu a také se objevila i myšlenka vyhlášení chráněného parku. Roku 1929 vyhlásil čerstvě po svém zvolení prezident Herbert Hoover oblast Arches jako přírodní památku (Arches National Monument) a potději, roku 1971, zde byl vyhlášen národní park.

Skalní útvary Národního parku Arches (USA)

Nejvyšším bodem NP Arches je vrchol skalnaté hory Elephant Butte, který dosahuje nadmořské výšky 1 723 m. Nejnižším místem je návštěvnické centrum, které se nachází na jižním okraji ji NP Arches. Skalní útvary národního parku neustále podléhají zkáze a mnoho pískovcových oblouků neodvratně čeká jejich zhroucení. Vlivem eroze se například mezi lety 1970 až 2020 zhroutilo celkem 43 oblouků.

Stezka v Národním parku Arches (USA)

I když se v Národním parku Arches nachází přes 2000 kamenných oblouků, mnoho z nich jich nějak vyniká a některé se staly i symboly parku. Stejně tak se v parku nacházejí i celé oblasti, které hrdě nesou svůj název.

Delicate Arch je nejznámějším útvarem parku. Jemně uhlazený oblouk, který je vysoký 14 metrů a široký 11 metrů, je asi nejfotografovanějším objektem v parku. Dokonce se dostal i na poštovní známky či poznávací značky státu Utah. Říká se o něm, že má nejjemnější povrch ze všech skalních útvarů v celém parku.

NP Arches – Delicate Arch (USA)

The Windows je jedna z nejpůsobivějších oblastí NP Arches. Někdy se také označuje „Window section“. Double Arch je útvar tvořený rovnou ze dvou kamenných oblouků, které spolu vytvářejí působivý kamenný útvar. Další zajímavá skalní okna se jmenují Turret Arch, North Arch a South Arch.

NP Arches – Double Arch (USA)

Balanced Rock je „balancující“ skála. Útvar, který je vysoký 39 metrů, totiž připomíná obrovský balvan balancující na kamenném podstavci. Kousek odsud se nacházela další „balancující“ skála. Ta se však v 70. letech zřítila.

NP Arches – Balanced Rock (USA)

Devil’s Garden, neboli Ďáblova zahrada je jednou z nejvýznamnějších lokalit parku. Nachází se zde mnoho skalních oblouků, ale i věží a skalních stěn. Právě zde se nachází Landscape Arch, nejdelší kamenný oblouk, který můžeme na západní polokouli spatřit. Celkem je dlouhý 93 metrů a dosahuje výšky 32 metrů. Z bezpečnostních důvodů není možné se k němu bezprostředně přibližovat.

NP Arches – Landscape Arch (USA)

K mnohým skalním útvarům je potřeba od silnice vedoucí skrz národní park ujít i několik kilometrů. Záleží oblouk od oblouku, skalní město od skalního města. Nejlepší zbarvení dostávají skály v odpoledních hodinách, kdy je na nich jejich železité krvavě-oranžové zbarvení nejvýraznější.

Silnice přes Národní park Arches (USA)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.