fbpx

Známe nejkrásnější cyklostezky Rakouska – tady je přehled

Rakousko se stalo pro našince velmi populární destinací pro dostupnou vzdálenost a krásnou krajinu plnou kulturních zajímavostí. Návštěva mnohých takových míst se však dá náramně spojit s cyklistikou, neboť v Rakousku mají nesčetně cyklostezek různých délek i náročností. A my jsme se rozhodli vybrat několik podle nás nejkrásnějších cyklostezek, které jsou svou náročností vhodné pro všechny. Zpravidla se po těchto cyklostezkách jezdívá po rovině, často podle řek a jezer. Bývají to samostatné asfaltové cyklostezky, šotolinové zpevněné cesty či vedlejší silnice.


Dunajská cyklostezka (Donauradweg)

Cyklostezka vedoucí podle toku Dunaje protíná celé Rakousko. Z míst, přes která cyklostezka vede, se dá podtrhnout údolí Wachau, kláštery Melk a St. Florian, Linz nebo hlavní město Vídeň, které samo o sobě nabízí svou síť cyklostezek. Údolí Wachu je kapitolou samo o sobě. Nedaleko něj se nachází i zámek Artstetten – sídlo Ferdinanda d´Este, Maria Taferl – známé poutní místo nebo Pöchlarn – rodiště Oskara Kokoschky. Na vzdálenosti 410 kilometrů je převýšení pouze 118 metrů. Pokud se pojede po proudu, samozřejmě to bude lehce z kopečka.

Dürnstein v údolí Wachau

Tauernská cyklostezka (Tauernradweg)

Cyklostezka se stala populární především pro milovníky alpských štítů, protože část cyklostezky vede přímo podél hřbetu Vysokých Taur. I když má kulisu majestátních horských masivů, celá stezka vede takřka po rovině podél vodního toku. Především podél řeky Salzach. V jejím doprovodu stezka provede cyklistu od Krimmelských vodopádů, nejvyšších vodopádů v Evropě, přes rekreační středisko Zell am See nebo majestátní hrad Hohenwerfen až do Salzburgu. Méně zajímavá část poté pokračuje k městu Braunau, kde se cyklostezka spojuje s cyklostezkou podél řeky Inn.

Řeka Salzach v Salzburgu

Ennská cyklostezka (Ennsradweg)

Podobná je i cyklostezka podél řeky Enns. Velká část vede údolím Ennstal, ve kterém se nachází mnoho zajímavých míst. Nad střediskem Schladming se zvedá severní stěna Dachsteinu a vrcholky Schladmingských Taur. O několik kilometrů dále trůní na skále hrad Trautenfels a v závěru údolí se nachází barokní perla Štýrska, klášter Admont s největší klášterní knihovnou na světě. Tím zajímavosti rozhodně nekončí, neboť cyklostezka pokračuje oblastí národního parku Gesäuse. Cyklostezka je kratší, má kolem 250 kilometrů, a tak se dá celá pohodlně projet během jedné krátké dovolené.

Řeka Enns u národního parku Gesäuse

Cyklostezka Solnou komorou (Salzkammergutradweg)

Tentokrát se nejezdí podle řeky, ale podle jezer. A že je jich v Solné komoře požehnaně. Mezi nejzajímavější patří Mondsee, Attersee, Traunsee, Wolfgangsee a také Hallstättersee. Proto tato cyklostezka není jenom o cyklistice a poznávání, ale také o koupání na nesčetném množství pláží, které jezera nabízejí. Středem oblasti je známé lázeňské městečko Bad Ischl a mezi perly oblasti patří i městečko Hallstatt, které proslavila tzv. Halštatská kultura. Své kouzlo má i městečko Sankt Wolfgang. Z něj vede i populární dráha na vrchol Schafberg.

Cyklostezka Solnou komorou – Traunsee

Murská cyklostezka (Murradweg)

Cyklostezka je významná především pro Štýrsko, které protíná. Stejně tak jako řeka i cyklostezka vede přes Graz, hlavní město Štýrska. Zde se moderní futuristická architektura prolíná se středověkými domy. Za návštěvu tak stojí historická jádra měst Murau a Tamsweg. Na trase stojí i zajímavý skanzen Stübing a u města Leibnitz se zase rozprostírají bohaté vinice. Mezi další místa po trase, co stojí za pozornost, patří hrad Moosham nebo klášter Seckau. Říká se, že Murská cyklostezka patří mezi nejrozmanitější v Alpách.

„Ostrov“ na řece Mur v Grazu

Kolem Neziderského jezera (Neusiedler See-Radweg)

Krajem, kde se rakouská kultura mísí s maďarskou, můžete putovat kolem Neziderského jezera. Od něj to je kousek k vyhlášeným maďarským termálním lázním v Šoproni. Mimo termálních lázní stojí za zmínku i množství vinných sklípků kolem jezera, neboť je zde vyhlášená vinařská oblast. Oblast zaujme i svou stepí s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů nebo bohatým rákosovým porostem kolem jezera, který vytváří zajímavou oponu zahalující hladinu jezera. I na toto vynalezli lék, vyhlídkové věže, ze kterých je možné krásy života vzácného ptactva pozorovat.

Neziderské jezero

Innská cyklostezka

Cyklostezka začíná už ve Švýcarsku v oblasti údolí Engadin, kde řeka Inn pramení. Mezi nejzajímavější místa na trase patří místo, které nese název řeky přímo ve jméně. Je jím hlavní město Tyrolska, Innsbruck ve kterém můžete najít slavnou „Zlatou stříšku“. Několik kilometrů za Innsbruckem se nachází doslova další klenot. Svět broušení křišťálů Swarowski ve městě Wattens. Zrod řeky se dá hledat nedaleko Svatého Mořice u místa, kde se nachází Pass Lunghin, neboli trojmoří. Cyklostezka končí v bavorském Pasově, kde se Inn vlévá do Dunaje.

Řeka Inn v Innsbrucku

Drávská cyklostezka (Drauradweg)

Dráva je řeka pěti států – Itálie, Maďarska, Slovinska, Chorvatska a Rakouska. Oblíbená Drauradweg vede vedle první poloviny toku řeky mezi italským Tobblachem, který se nachází nedaleko jejího pramene, a slovinským městem Maribor. Velká část cyklostezky vede přes Korutany. Zde stojí za zmínku oblíbené jezero Millstätter See, město Villach a panoramata horského pásma Nockberge, které řeka z jihu ohraničuje. Spittal an der Drau je oblíbeným centrem kultury, Lienz zase nabízí kulisy horských velikánů jako jsou například na Lienzenské Dolomity.

Drávská cyklostezka

Alpsko – jadranská cyklostezka (Alpe Adria Radweg)

Cyklostezka začíná v Salcburku, protíná rakouské Alpy a končí u Středozemního moře. Cestou spojuje několik dalších populárních cyklostezek. Nejprve podél řeky Salzach kopíruje Tauernskou cyklostezku. Hřbet Vysokých Taur protíná pomocí železničního tunelu (využitím vlaku) za lázeňským městečkem Bad Gastein. Za Vysokými Taurami trasa pokračuje podél řeky Möll a následně i podél Drávy. Zde můžete navštívit například město Villach. Dalším významným bodem na cestě je už italské město Tarvisio, které je již na okraji Julských Alp. Trasa se dá ukončit v Itálii u pobřežního města Grado nebo nedaleko Terstu.

Řeka Dráva ve Villachu

 


 

A jak tyto cyklostezky poznat?

Podívejte se na naše cyklistické zájezdy nejenom do těchto míst.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.