fbpx

Pevnost Tower: Jaké zajímavosti ukrývá královský hrad v Londýně?

Pevnost Tower patří mezi nejvýznamnější památky Londýna a pokud se do této anglické metropole vydáte, na tuto stavbu určitě nezapomeňte. Nachází se přímo u Temže vedle legendárního mostu Tower Bridge. To, že Londýn je městem kontrastu, potvrzuje i právě pevnost Tower of London. Který středověký hrad dnes totiž stojí v obklopení stále rostoucích moderních mrakodrapů nejrůznějších tvarů.

Londýn – pevnost Tower of London


Tower of London se nachází u břehu řeky Temže hned naproti městské radnici či známém křižníku HMS Belfast. Pevnost je od toku Temže oddělena pomocí Tower Wharf, což je takové kamenné molo. To je součástí nábřeží Temže, které i přes všudypřítomný ruch vybízí k odpočinku a pěkným výhledům na stále měnící se město.

Pevnost se skládá hned z 21 věží, kdy každá má své jméno. Středobodem je donjon, který bývá označován jako královský palác. Ten je poté obklopen prostorným nádvořím a dvěma řadami opevněných domů. Kolem pevnosti se nakonec nachází příkop, který bývá dnes využíván pro různé veřejné akce. Například v zimě zde vzniká kluziště.

Pevnost Tower v Londýně – Královský palác

Historie

I když se běžné užívá název Tower of London, pravé oficiální označení pevnosti je Her Majesty’s Palace and Fortress, The Tower of London což znamená Palác a pevnost Jejího Veličenstva, Tower of London. První opevnění zde bylo postaveno už za Římanů, kdy zde stála římská osada nesoucí název Londinium. První anglickou pevnost zde nechal zřídit už v 11. století anglický král Vilém I. Dobyvatel. Ten totiž využil stávající dřevěné tvrze a nechal ji zmodernizovat pomocí kamenů dovezených až z Francie.

Anglický král Richard I. Lví srdce rozšířil pevnost o vodní příkop, který se ale moc nepovedl a dokončit ho museli po desetiletích provozu holandští stavebníci vodních příkopů. V 19. století však nechali příkop odvodnit a házeli do něj lidské ostatky. V témže století v sousedství pevnosti vzniklo nejznámější spojení přes přilehlou řeku Temži – most Tower Bridge.

Pevnost Tower a mrakodrap The Shard

Ve 13. století byl na pevnosti zřízen královský zvěřinec. Tehdy totiž dostal král Jindřich III. tři leopardy či lvy jako svatební dar od římského císaře. Časem se stal zvěřinec veřejným, až se v 19. století zvířata přestěhovala do vznikající londýnské zoo. Jednu dobu byl hrad sídlem ministerstva obrany, a to až do roku 1855.

Pevnost sloužila i jako vězení. Jedním z posledních vězňů byl nacistický pohlavár Rudolf Hess, který zde strávil 4 dny. Dnes už pevnost slouží k uchování korunovačních klenotů a jako turistická atrakce. I když už pevnost dávno není sídlem královské rodiny, stále ji hlídají členové královské gardy z Buckinghamského paláce. Poslední velké uznání získala pevnost tím, že byla zařazena do fondu světového dědictví UNESCO.

Pevnost Tower u Temže – Londýn

Beefeaters

S pevností Tower jsou spjati lidé, kterým se přezdívá Beefeaters. Jsou to gardisté, kteří mají na starost hlídat britské korunovační klenoty. Svou přezdívku získali protože byli velmi ceněni a dobře placení. Mohli si tak dovolit denně pojídat hovězí maso. Od toho vznikla přezdívka „pojídači hovězího“. Jejich pravé jméno ale zní Yeomen Warders. Pravdou je, že jejich pravá úloha se v moderní době změnila. Už nejsou ani tak strážci, jako průvodci turistů a živý symbol pevnosti. Každý večer organizují i slavnostní zamykání bran Toweru.

Londýnský Tower – Beefeater

Chovaní krkavci

Jedním ze zvyků na pevnosti Tower je chování krkavců. Mají zde dokonce i svého pána ravenmaster, který se o ně stará. To je člen Yeomen Warders, čili Beefeaterů. Podle legendy přítomnost krkavců na pevnosti zaručuje, že Spojené království nepadne. Legenda praví, že se anglickému králi Karlu II. Stuartovi ze 17. století dostalo proroctví o ochraně země díky těmto černým opeřencům na pevnosti. Nechal jim tak přistřihnout křídla. Ve skutečnosti ale vznik tradice je méně půvabný. Prostě je začali členové gardy chovat jako své domácí mazlíčky.

Pevnost Tower of London – krkavec

Korunovační klenoty Anglie

Britské korunovační klenoty jsou tím nejcennějším, co pevnost Tower ukrývá. Právě zde jsou uchovávány už od roku 1303. Zvýšená obezřetnost, která dovedla klenoty až na dobře chráněnou pevnost, byla tehdy na místě. Ty první se totiž ztrácely a jednou byly dokonce uloupeny. Ani pevnost Tower je úplně neuchránila. V 17. století byly uloupeny a dokonce i roztaveny. Korunovační klenoty se skládají z koruny sv. Eduarda, Imperiální koruny a dalších korun. Dále nechybí žezla, královské jablko, meče, prsten, ostruhy, královský plášť a další předměty spjaté s ceremonií.

Pevnost Tower of London – Londýn

Prohlídka

Pevnost Tower si můžete volně procházet a zajít se podívat do několika expozic a muzeí. Vstupné však není nejmenší. Pro dospělého je cena přibližně 25 liber. Děti, studenti, školní skupiny, senioři a rodiny mají vstupné se slevou. Projít se můžete i po některých hradbách a baštách. Samozřejmě nezapomeňte ani na samotné korunovační klenoty. Můžete vidět stále ještě jednu bránu, kterou je možné proplout lodí na pevnost. A víte k čemu sloužila? Přijeďte se sem podívat osobně a průvodce vám to poví.

3.3 3 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.